Pakkasongelmiako vai ????

Eikö pitkät pala? Puoltaako jarrut? Tällä osiolla voit esittää teknisiä kysymyksiä Ladoista.
Avatar
Pavlovits
Lada kerhon jäsen
Viestit: 9732
Liittynyt: 24.8.2004 11:43
Paikkakunta: Varkaus

Viesti Kirjoittaja Pavlovits »

,_,/ukka kirjoitti:
Samara87/88 kirjoitti: jos kerran akussa on virtaa niin uskaltaisin väittää että vika on lähes varmasti solenoidissa, niinkuin ylhäällä jo sanottiinkin.
Jos solenoidissa on vikaa, niin mittarivalot ei startatessa himmene, koska startti ei ota virtaa.

,_,/ukka
Kysyjä kertoikin mittarivalojen sammuvan eikä himmenevän. Satakympistä en tiedä, mutta useimmissa autoissa menevät startatessa kaikkien apulaitteiden virrat pois päältä.
Joka viimeksi nauraa, kuolee iloisena.
Avatar
NesteHukka
Viestit: 722
Liittynyt: 4.10.2003 12:37
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja NesteHukka »

liukastelija kirjoitti:paras naputteluväline on mun mielestä joku metalliputki jos sattuu nurkista löytymään. Sillä ku vähän naputtelee ja kokeilee startata, niin pitäs toimia. Jos ei, niin napauta uudelleen ja kokeile.
Heh, tulee mieleen kun peltoladaa aikanaan vaivasi solikkavika, ja loppuaikoina sitten toinen käänteli avainta ja toinen hakkasi solenoidia rautakangella sen minkä lähti :lol:

Kai koneessa on muuten asialliset pakkasnesteet ettei oo jäähän vetänyt?
...Toisaalta ei jäätynyt vesipumppu kyllä varmaan konetta pyörimästä estä.
Puliukkojen takuuvarma neuvo: Ole varma ja vapaa. Osta tenaa.
manetti

Viesti Kirjoittaja manetti »

Oltakoon sitten uusien akkujen käyttövalmiudesta mitä mieltä tahansa niin naputtelu solenoidin kylkeen tosiaan auttoi ja latikka starttasi ihan kuin oikeatkin autot, avaimesta vääntämällä ja heti laakista.
Tulipahan taas maksettua vähän oppirahoja kun ostin akun aivan turhaan, mutta ei voi kun syyttää itteensä ja tyhmyttään kun en heti kysellyt Ladakerhon spesialisteilta.
Kiitti vaan vinkeistä tass kerran kaikille osallistuneille.
Avatar
,_,/ukka
Viestit: 3007
Liittynyt: 19.5.2004 12:16
Paikkakunta: PohjoisPohjanmaa

Viesti Kirjoittaja ,_,/ukka »

Esimerkillistä toimintaa kysyjältä. Kun kertoo mikä konsti lopulta korjasi vian, niin kertoo siitä myös täällä. Näin vastaavaan tilanteeseen joutuva löytää oikeita tietoja, eikä pelkkiä arvailuja hakua käyttäessään.

,_,/ukka
Autoton on huoleton
ff8728
Viestit: 1893
Liittynyt: 11.11.2005 14:44
Paikkakunta: Rautalampi

Viesti Kirjoittaja ff8728 »

Manetti: Sinä saat nyt olla vailla akkuhuolia, ei se ihan turha hankinta ollut :idea:
warre 353w sedan,
manetti

Viesti Kirjoittaja manetti »

Onhan se niinkin ja ainahan on hyvä olla yksi vara-akkukin.
Vastaa Viestiin