Auton seisonta loppuu

Sekalaiset Ladailuun ja laajemmin autoiluun liittyvät asiat. Keskustelua katsastuksesta, työkaluista, varaosista, maahantuonnista yms.
Avatar
markku
Viestit: 1098
Liittynyt: 31.3.2004 14:12
Paikkakunta: Neuvoton / Hamina

Auton seisonta loppuu

Viesti Kirjoittaja markku »

Käväsin vakuutustoimistossa tänään ja sanoivat että ensivuonna huhtikuussa ei voi enää autoa laittaa seisontavakuutukseen ( postuu) auto pitää poistaa rekisteristä muuten vakuutusmaksut juoksee kokoajan !!!!! :twisted:
Avatar
'aatee'
Viestit: 2052
Liittynyt: 21.3.2005 15:25
Paikkakunta: Padasjoki

Viesti Kirjoittaja 'aatee' »

ihan persiistä tälläset :shock:
-Humppa Motors-
WEBER CARBURETTORS!!!
Avatar
noose01
Viestit: 1352
Liittynyt: 27.7.2004 10:15
Paikkakunta: Paalaamo

Viesti Kirjoittaja noose01 »

Jossain oli juttua että ei voi enää tilapäisesti poistaa rekisteristä vaan jos rekisteristä poistaa niin takaisin ei saa vaikka mikä olis. Ja jos haluaa auton seisontaan niin se maksaisi tyyliin saman verran kuin nykyinen rekisteröintimaksu. Mutta seisonnan aikana ei juoksisi verotkaan.

Tiedä sitten...
Avatar
AI
Lada kerhon jäsen
Viestit: 3664
Liittynyt: 23.9.2003 8:55
Paikkakunta: Kuivanto-City, Orimattila
Viesti:

Viesti Kirjoittaja AI »

VAZ 2101 1970
Lada 2101 1972
Lada 2101 1973
Lada 2101 1974
Avatar
noose01
Viestit: 1352
Liittynyt: 27.7.2004 10:15
Paikkakunta: Paalaamo

Viesti Kirjoittaja noose01 »

"Tämän yhden liikennekäytöstä poistoilmoituksen perusteella sekä ajoneuvovero että liikennevakuutusmaksu muutetaan perittäviksi ajoneuvon todelliselta käyttöajalta."

Tuo on vähintäänkin kohtuullista ettei tarvitse maksaa seisonta-ajalta, mutta todennäköisesti seisontaan laitto tulee olemaan maksullista...
Tuolla ei mainittu että kuinkas se rekisteristä poistamisen kanssa on, onko lopullista
Avatar
AI
Lada kerhon jäsen
Viestit: 3664
Liittynyt: 23.9.2003 8:55
Paikkakunta: Kuivanto-City, Orimattila
Viesti:

Viesti Kirjoittaja AI »

Seisontaan laitto eli tilapäisesti rekisteristä poistaminen maksaa rekisteri-ilmoituksen verran, eli noin kympin(kö se nykyään on?). Samoin kun auto rekisteröidään uudestaan, sitä siis ei tarvitse silloin rekisteröintikatsastaa. Jostain luin että sitten kun auto poistetaan lopullisesti rekisteristä niin se sitten myös on sitä, eli ei voi enää rekisteröidä uudestaan. Lopullista päätöstähän tästä ei kai vielä ole, vaan on joku lakiesitys.
VAZ 2101 1970
Lada 2101 1972
Lada 2101 1973
Lada 2101 1974
Kimmo86
Viestit: 1429
Liittynyt: 12.10.2005 19:06

Viesti Kirjoittaja Kimmo86 »

AI kirjoitti: Jostain luin että sitten kun auto poistetaan lopullisesti rekisteristä niin se sitten myös on sitä, eli ei voi enää rekisteröidä uudestaan. Lopullista päätöstähän tästä ei kai vielä ole, vaan on joku lakiesitys.


Tämä ei varmaan tule koskemaan jo valmiiksi rek. poistettuja autoja? Toivottavasti..
Avatar
Jusu
Viestit: 2540
Liittynyt: 4.2.2004 19:49
Paikkakunta: Jämsä

Viesti Kirjoittaja Jusu »

Kannattaa lukea tämä:
http://www.finlex.fi/fi/esitykset/he/2006/20060061
Kun ajoneuvo on ensirekisteröity, se poistettaisiin rekisteristä vain silloin, kun kyse on ajoneuvon lopullisesta poistamisesta liikennekäytöstä. Näin ollen jatkossa ajoneuvoa ei enää uudelleenrekisteröitäisi. Lain voimaan tullessa on kuitenkin runsaasti ajoneuvoja, jotka on poistettu rekisteristä. Voimaantulo- ja siirtymäsäännösten 4 momentissa säädettäisiin, että lain voimaan tullessa rekisteristä poistettu ajoneuvo voitaisiin merkitä uudelleen rekisteriin.
Eli eipä hätiä, entiset romut saa vielä kilpiin.
Nykyisin ajoneuvo poistetaan rekisteristä, kun halutaan vapautua ajoneuvon rekisteröintiin liittyvistä velvoitteista kuten ajoneuvoveron maksamisesta. Tämän jälkeen ajoneuvo on uudelleenrekisteröitävä ja tarvittaessa rekisteröintikatsastettava, kun se halutaan ottaa uudelleen käyttöön liikenteessä.
Jatkossa ajoneuvo olisi rekisterissä ja siten rekisteröitynä Suomessa siihen asti, kunnes ajoneuvo poistettaisiin lopullisesti liikennekäytöstä, ja asiasta tehtäisiin ilmoitus rekisteriin.
Ehdotetun 1 momentin mukaan ajoneuvosta tehtäisiin lopullista poistoa koskeva merkintä rekisteriin vain, jos ajoneuvosta olisi annettu jätelain 18 l §:ssä tarkoitettu romutustodistus.
Mutta jatkossa siis paaliin tai sitten se pysyy rekisteröitynä iänkaikkisesti.
Avatar
Lada-Jussi
Viestit: 10267
Liittynyt: 24.9.2003 17:48
Paikkakunta: Janakkala

Viesti Kirjoittaja Lada-Jussi »

jusu toi faktaa esiin hyvä homma. ja hyvä että AI:n faktat korjasi ensimmäiset harhaluulot

jos vähän jossittelis ja maalailis piruja seinille. tämä helpotus on varmaa vastaus tähän harrasteautojen käyttömaksupakkoon, mutta toisaalta minkä kokoinen mahtaa tulevaisuudessa olla päivän vero, kun siirrytään päästöjen mukaiseen verotukseen. Tuleeko jo kuukauden käytössä 100 euroa vanhalla harrasteautolla? Sinänsä siinä tilanteessa aivan hyvä, ettei 11 kuukautta seisovasta autosta tarvitse maksaa 100 e/kk eli 1200 euroa vuosi, vaikka menisikin rekisteri-ilmoituksiin 20 e/vuosi.
Kuva "Suurin osa kalustosta on ulkotiloissa olosuhteiden pakosta, mutta se lohduttaa vähän kun kalusto huononee kuitenkin hitaammin kuin prässissä" (tai tuningissa)
Avatar
,_,/ukka
Viestit: 3007
Liittynyt: 19.5.2004 12:16
Paikkakunta: PohjoisPohjanmaa

Viesti Kirjoittaja ,_,/ukka »

Mä en oikeen ymmärrä, miksi pitäisi siirtyä päästöjen mukaiseen verotukseen? Autokanta uudistuu muutenkin koko ajan. Uusia paljon saastuttavia ei saa, vaikka haluaisi. Iso auto saastuttaa pientä enempi, mutta siitä maksetaan jo korkeassa polttoaineen hinnassa.

,_,/ukka
Autoton on huoleton
Avatar
pressa
Viestit: 10629
Liittynyt: 25.9.2003 13:23
Paikkakunta: Seinäjoki

Viesti Kirjoittaja pressa »

jos ja kun siirrytään päästöjen verottamisen
niin siirtymäkaudella on kahden hntaisia autoja
vanhat joista maksettu iso autovero eli niiden käyttömaksut nousevat vain vähän
ja uudet joiden autovero pienempi ja käyttömaksu helvetin iso
Tuomas
Viestit: 133
Liittynyt: 15.5.2005 0:40
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja Tuomas »

,_,/ukka kirjoitti:Mä en oikeen ymmärrä, miksi pitäisi siirtyä päästöjen mukaiseen verotukseen? Autokanta uudistuu muutenkin koko ajan. Uusia paljon saastuttavia ei saa, vaikka haluaisi. Iso auto saastuttaa pientä enempi, mutta siitä maksetaan jo korkeassa polttoaineen hinnassa.
Siksi, että energian kulutusta halutaan pienentää ja ihan aiheesta. Päästöjen mukaisella käyttöverotuksella halutaan ohjata ihmisiä ostamaan vähemmän kuluttavia malleja. Ns. "paljon saastuttavia" malleja ei enää tosiaan saa myydä, mutta paljon kuluttavia saa, ja tuo päästöluokka määräytyykin hiilidioksidipäästöjen eli kulutuksen mukaan.

Enemmän kuluttavat maksavat toki ekstraa polttoaineessa, mutta tuossa onkin kyse vähän isommista asioista. Nykyinen auton oston verotus halutaan muuttaa käytön verotukseksi, ja jos nykyinen autoverotuotto otettaisiin suurelta osin polttoaineen hinnoista nousisi bensan hinta pilviin. Se olisi toki "oikeudenmukaista" ja kohdistuisi nimenomaan paljon kuluttaviin autoihin ja paljon ajaviin kuskeihin..
Alfa 75 3.0 V6 America
Alfa 159 2.4 JTDm
Saab 900 turbo 16 Lux
Avatar
,_,/ukka
Viestit: 3007
Liittynyt: 19.5.2004 12:16
Paikkakunta: PohjoisPohjanmaa

Viesti Kirjoittaja ,_,/ukka »

Tuomas kirjoitti: Nykyinen auton oston verotus halutaan muuttaa käytön verotukseksi, ja jos nykyinen autoverotuotto otettaisiin suurelta osin polttoaineen hinnoista nousisi bensan hinta pilviin.
Ei nyt sentään. Valtio kerää uusista autoista autoveroa vuodessa n. miljardi euroa. Bensaa ja dieseliä myydään n. 5miljardia litraa. Eli jos autovero poistettaisiin kokonaan ja valtion verotulot haluttaisiin pitää ennallaan, pitäisi polttoaineiden hintaa nostaa n.20cent/litra. Vai laskinko jotain väärin?

,_,/ukka
Autoton on huoleton
Tuomas
Viestit: 133
Liittynyt: 15.5.2005 0:40
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja Tuomas »

1,70 € litrasta bensaa ei mielestäsi ole kallista? Mellakkahan siitä tulisi :)
Alfa 75 3.0 V6 America
Alfa 159 2.4 JTDm
Saab 900 turbo 16 Lux
Avatar
,_,/ukka
Viestit: 3007
Liittynyt: 19.5.2004 12:16
Paikkakunta: PohjoisPohjanmaa

Viesti Kirjoittaja ,_,/ukka »

Tuo tilanteessa että _koko_ autovero poistettaisiin.
Vaihtoehtohan on siirtää se käyttömaksuihin. 1Miljari jaettuna tasan koko autokannalle on 500Euroa/auto. Siis lisää nykyiseen käyttömaksuun. Voi aiheuttaa myös hieman liikehdintää kansalaisten keskuudessa jos keskimääräinen käyttömaksu nousee n. 600Euroon vuodessa?
Tuo jos porrastetaan niin, että vähiten saastuttavat maksaa esim. 200Euroa/vuosi ja paljon saastuttavat 1000Euroa/vuosi, niin eipä käy kovin hyvin paljon saastuttavien kauppa. Seuraus: vähän saastuttavia myydään enempi ja enempi ja käyttömaksua tai polttoaineen hintaa pitää nostaa, että valtio saa verotulonsa.
noh, autotehtaiden lobbarit on ainakin hommansa osanneet. Uusien autojen veron poistuessa, niiden kauppa käy ripeämmin ja vanhat dumbataan nopeammin. Kaippa se luonto näin pelastuu :?

,_,/ukka
Autoton on huoleton
Vastaa Viestiin