Sivu 1/1

kuinka pieneen

Lähetetty: 12.12.2005 7:48
Kirjoittaja ladoilla radalle
joo eli kuin pienee olette päässy 1.7i ku meille on tulossa semmone tykki lada.. :lol: mut joo paljo hörppii ainetta..

Lähetetty: 12.12.2005 11:06
Kirjoittaja JTM
Enää en ole pitkiin aikoihin mittaillut bensiinin kulutusta. Kyllähän se on mahdollista saada hetkellisesti lukemat hyvinkin alas, jos ajaa pitkää matkaa ja pyrkii ajamaan mahdollisimman taloudellisesti. Harva kuitenkaan arkiajossa sitä tahtoo muistaa.
Jos ostaa itselleen "tykin" niin kuulostaa vähän oudolta, jos sen on hankkinut sitä varten, että kulutus olisi mahdollisimman pieni.
Jos auto on tekniikaltaan ja säädöiltään kunnossa se vie bensaa ja jos kaasujalkaa polkaisee reilummin se vielä enemmän bensaa.
Litra tai kaksi enemmän satasella , sillä on aika vähän merkitystä autoilusta aiheutuvista kaikista kuluista.

Lähetetty: 12.12.2005 11:20
Kirjoittaja Kimmo86
Tekniikan Maailma 3/95 oli 1700i:n koeajo, ja siinä olivat mitanneet keskikulutukseksi 9,1/100km. Eli ei merkittävää eroa muihin takapotkuihin verrattuna

Re: kuinka pieneen

Lähetetty: 12.12.2005 16:46
Kirjoittaja erkkimalinen
ladoilla radalle kirjoitti:joo eli kuin pienee olette päässy 1.7i ku meille on tulossa semmone tykki lada.. :lol: mut joo paljo hörppii ainetta..
Paljon pystyy vaikuttamaan ajotavallaan kulutukseen, huolehtimalla myös auton teknisestä kunnosta. Kaikki säädöt kohdallaan, puhtaat suotimet, rengaspaineiden seuranta, muulloinkin kun vain keväisin ja syksyisin. Jarrujen laahaamaton toiminta. Kaikessa missä on kitkaa mukana, pyrkii sen minimoimaan oikeilla voiteluaineilla, öljyt/rasvat. Itselläni oli synteettiset laakerirasvatkin Ladoissani. Kaikki turha ylimääräinen pois autosta, jokainen turha kilo vaatii energiaa aivan turhaan. Silti ne mokomat imee joka tipan mitä niille antaa, se on noin ämpärillinen satasella. :wink:

Lähetetty: 13.12.2005 14:06
Kirjoittaja samovaari
Omalla isolohkollani kesäkulutus matka-ajossa on parhaimmillaan 7,5l/sadalla. Silloin mennään rajoitusten mukaan ilman mitään hissuttelua. Kaupunkiajossakin kulutus on kohtuullista kun ennakoi liikennettä ja rullaa vaihde päällä ( polttoainesyöttö katkeaa ) vauhtia pois ennen kuin on pakko pysähtyä. Jos ei vaihda liian pienelle vaihteelle pysyy hyvin liikennevirrassa, ilman että on tien tukkona.
Talvikulutus onkin jo toinen juttu, yli kymppiä sadalla pätkäajossa ilman lohkolämmitintä.
Kulutuksen seuraaminen sinänsä on järkevää. Vanhassa axtecissakin kulutus tuppasi nousemaan, ennen kuin vikaa huomasi ajossa.

Lähetetty: 13.12.2005 14:16
Kirjoittaja Stefa
1,6:lla xsi corollalla mennään alle 6,5 jatkuvasti, enkä kovin hiljaa ajele (sen kympin yli). Tosin yritän aika taloudellisesti ajaa. Parhaillaan kun olen oikein pihistellyt ja siististi ajanut niin on menty alle 5,7. Mainio opiskelijan auto.

Lähetetty: 13.12.2005 14:30
Kirjoittaja Kimmo86
Axtec-jumala menee talvirallissa siihen 10l/100 km, menis varmaan vähemmälläki jos vaan malttais :wink: Ex-Corolla 1.3 12v kaasarikoneella vei kesäajossa 5.8-6.95, tulee kyllä siinä mielessä ikävä sitä vehjettä :D

Lähetetty: 17.12.2005 4:35
Kirjoittaja Jaakkima
Oma 1700i vei äskettäin matka-ajossa 7,1 l/100 km. Kaksistaan oltiin vaimon kanssa liikkeellä ja takapaksi oli täynnä tavaraa. Vauhtia väh 10 yli sallitun ja ohi mentiin tarvittaessa.

Lähetetty: 17.12.2005 13:18
Kirjoittaja Jokari
Kyllähän tuo oma 1500S näyttää haukkaavan aivan rauhallisestikin ajettaessa 9-10 l/ 100 km :? Nyt on taas tullu noin 100 km lisää ja täpötäydestä tankista on hävinny jo ¼...pitäs ehkä vielä vähän rauhoitella. Tosin suuri osa mun ajoista on kaupunkiajoa, joten meneehän sitä soppaa. Enkä ole tientukkona, vaan kiihdyttelen ihan reilusti (ei siis kuitenkaan mitään 5500 rpm)

kulutus

Lähetetty: 17.12.2005 15:12
Kirjoittaja IL02
Kylla kunnossa olevalla 1500 axtekilla pitas helposti paasta rauhallisesti ajelemalla alle 8l/100km. Ma ainakin paasin. 1700i:n vois kuvitella menevan vahemmalla.