Sivu 1/1

fso:n laatikko neliö lamppuiseen

Lähetetty: 4.12.2005 2:03
Kirjoittaja suru
Minulla olis fso:n -88 5 lovinen laatikko,jonka laittaisin neliö lamppuiseen-90:seen. Huomasin että kytkin kopan saisi vaihdettua,mutta oliko mitään muuta erillaista? välitykset?kardaanin sovitus?nopeusmittarin vaijeri? kytkinakseli?

Lähetetty: 4.12.2005 3:27
Kirjoittaja IL02
Kokemusta asiasta ei ole, mutta olen ollut siina kasityksessa etta poloneesin vaihteisto on kestavyydeltan yleisesti ottaen huonompi kuin ladan vastaava ja sen takia poloneeseihin on vaihdettu usein paremman kestavyyden ja helpomman saatavuuden takia Ladan vaihteisto.

Lähetetty: 4.12.2005 15:26
Kirjoittaja KGBMafia
siihenpitää vaihtaa kytkin koppa ja karttaanin kiinnike holkki.ja laatikon kiinnityksen joutuu muuttaan.

Lähetetty: 6.12.2005 20:56
Kirjoittaja FSO
Sanovat nopeusmittarin pyörivän vaihdon jälkeen väärään suuntaan, joten siltä osin on eroavaisuutta. Välitykset suhteellisen lähellä Ladan välityksiä. Ja tuo laatumaininta on ihan totta, FSO:n vaihteisto on sangen p*****stä.