Sivu 1/2

vesi ei kierrä??? -82 1200s

Lähetetty: 15.11.2005 22:16
Kirjoittaja tc89
Lämmöt nousee mutta lämppäri ei puhalla lämmintä, yläpuolen vesiletkut ja syylarin yläosa lämpenee. Syylarin alaosa ja alavesiletku ei. vaihdoin termarin -> ei vaikutusta. siis lämmöt nousee liikaa. punaselle asti.

epäily kohdistuu vesipumppuun. eikös ladassa kierrä lämppärissä vesi koko ajan? kone tosin on hiivatin mutta vesikierto pitäs olla vakio.

Onko tovereilla harjaantuneita arvauksia? voisko olla muu kun vesipumppu?

Lähetetty: 15.11.2005 22:24
Kirjoittaja pressa
voihan lämmittimen kennossa olla tukos
tai hana kiinni vaikka vipu näyttää auki asentoa

Lähetetty: 15.11.2005 22:37
Kirjoittaja tc89
Tarkennus. Lämmöt nousee punaselle.
korjasin tohon ylös myös

Lähetetty: 16.11.2005 12:38
Kirjoittaja arpati
Onko vettä tarpeeksi eli ilmattu järjestelmä vai onko vaan vedet vähissä? Onko auto ollut ajossa aiemmin ilman ongelmia vai onko tää koneen vaihdon jälkeinen ongelma?

Ladan lämppärissä on hana mikä kyllä estää vedenkierron eli siellä ei koko aikaa kierrä jos tuo kiinni...

Lähetetty: 17.11.2005 16:00
Kirjoittaja tc89
on toiminu ja on vettä konees. Nyt vast huomasin et huonosti kirjotettu toi eka viesti. Kun on ongelma itelle selvä ni vaikee näköjään kirjottaa :oops: Siis koneen liiallinen lämpeeminen onkelma nro1, muut " lisä ominaisuuksia"

Mutta kiire helpotti, kun jäi vielä toinen ajoneuvo pihaan . on siis aikaa viikonloppuna tutkia tarkemmin. Kiitoksia ja anteeksi.

Lähetetty: 17.11.2005 17:54
Kirjoittaja 'aatee'
missä toi lämmpärrin hana piileksii :?:

Lähetetty: 17.11.2005 18:07
Kirjoittaja Jeltsin
Lämmityslaitteen kotelon vierestä, repsikanpuolelta kun rupeat kattelemaan,niin siellähän se.

Lähetetty: 17.11.2005 18:09
Kirjoittaja 'aatee'
ok täytyy kattoo jos löydän pitäää piruttaani tutkii vaikka kaikki toimii

Lähetetty: 17.11.2005 22:51
Kirjoittaja erkkimalinen
Kun kurkistelee sinne hanskalokeron alle, sinne lämppärin kotelon kohdalle aika ylös ja samalla liikuttelee lämmönsäätövipua niin huomaa liikkuvan osan, samalla voi todeta: Onko vaijerin kuori liikkunut kiinnityksestään ja liikkuuko "hanan" vipuvarsi. Monelle Lada-kuskille tuttu hana koska ne ennemmin tai myöhemmin vuotavat repsikan jalkatilaan. Vanhoissa kumimatto-Ladoissa sen huomasi paremmin kun neste jäi lillumaan lattialle tai kaukalomattoon, uudemmissa paksut kangasmatot imivät nesteen maton läpi äänieristehuopaan, ihmetteli vaan kun ikkunat aina huurussa eikä aavistanutkaan mikä kosteus piili mattojen alla. Ummehtunut, makeahko haju kavalsi ennenpitkään tilanteen. Venttiili sinänsä helppo vaihtaa, vaatii sorminäppäryyttä ei niinkään erikoisosaamista..Moi!

Lähetetty: 17.11.2005 22:58
Kirjoittaja Kimmo86
erkkimalinen kirjoitti:, uudemmissa paksut kangasmatot imivät nesteen maton läpi äänieristehuopaan, ihmetteli vaan kun ikkunat aina huurussa eikä aavistanutkaan mikä kosteus piili mattojen alla. Ummehtunut, makeahko haju kavalsi ennenpitkään tilanteen. Venttiili sinänsä helppo vaihtaa, vaatii sorminäppäryyttä ei niinkään erikoisosaamista..Moi!


Taitaa nuo Ladat olla aina jonkunverran kosteita, ihan luonnostaankin :? Ainakin omassa on kaikki äänieristeet yms. enemmän tai vähemmän märkiä, vaikka hana ei vuodakaan..

Lähetetty: 17.11.2005 23:43
Kirjoittaja erkkimalinen
Yli kymmenen vuotta kuivilla jaloilla ja Ladoilla. Joka kevät matot pois, tuuletus/ talven aikana keräänynyt kosteus poistuu, sisäilma raikastuu. Säännöllisesti tyhjentää kaukalomatot lumesta ja vedestä. Sanomalehdet kaukalon alle imemään roiskeita.Eikä mitään vettä imeviä liekki-kangas mattoja. Ladassa on niin paljon "ominaisuuksia" että länsi-autolla ajava ei niitä ikinä ymmärrä. Vaivaa pitää nähdä..kyllä kaiken saa mätänemään, Ladan vaan niin paljon helpommin ei tarvi kun vaan olla tekemättä mitään. Hitsaaminenkin on ikävämpää puuhaa kun ehjän ylläpito..Moro! :wink:

Re: vesi ei kierrä??? -82 1200s

Lähetetty: 18.11.2005 14:05
Kirjoittaja Stefa
tc89 kirjoitti:Lämmöt nousee mutta lämppäri ei puhalla lämmintä, yläpuolen vesiletkut ja syylarin yläosa lämpenee. Syylarin alaosa ja alavesiletku ei. vaihdoin termarin -> ei vaikutusta. siis lämmöt nousee liikaa. punaselle asti.

epäily kohdistuu vesipumppuun. eikös ladassa kierrä lämppärissä vesi koko ajan? kone tosin on hiivatin mutta vesikierto pitäs olla vakio.

Onko tovereilla harjaantuneita arvauksia? voisko olla muu kun vesipumppu?
Onkos tuossa käytössä ladan letkutermari, vai fiiun kansi-mallinen? Tosiaan tuo hana siellä ensimmäisenä tulisi mieleen, ja missä kunnossa syyläri on?

Lähetetty: 18.11.2005 17:32
Kirjoittaja sergei 1200L
ensimmäisenä kattosin paisunta säiliön onko neste oikean väristä..onko öljyä seassa? haiseeko pakokaasu.. ja se et kun kone käynnissä niin tuleeko paisunta säiliöön ns. kuplia... jos jotain näistä..niin kannen tiiviste palanut/vuotaa. puristus paineet vesitilaan... hm. kerran tehtiin sellanen jippo et vedettiin kantta vähä kireemmälle.. en tietty suosittele,mutta auto oli sellanen huru auto..kokeiltiin pelaako.ja kyllä silloin toimi.. :lol: ja toi et se ei puhalla lämmintä viittaa kansipahvi vikaan.. tekee just tota kun veden kierrossa on ns.ilmaa. ja jos ilman paisari korkkia nesteet tulee pihalle niin pahvi vika? :twisted:

Lähetetty: 18.11.2005 22:26
Kirjoittaja jta
Hyvän esimerkin voin antaa meidän entisestä urvanista tuon kansipahvin vuotamisen takia. Jonkin matkaa pääsi ajeleen niin yhtäkkiä vaan alko puhaltaan kylmää ilmaa ja samantien alko pukkaan nesteetkin pihalle paisuntasäiliön kautta.

Ja tuosta ladan kosteudesta niin voi kyllä allekirjoittaa omalta osaltani että noissa kahdessa vaikkei mistään ole vuotanutkaan niin on ollut matot niin märkiä että vesi tippassu äänieristeistä.. Jostain syystä se vain jotenkin kerää tuota kosteutta.

Ja vielä ihan alkuperäiseen vastatakseni niin kannattaa varmistaa kyllä että ei ole ilmaa tuossa järjestelmässä... Mutta jos ilmaa ei ole niin voisin epäillä vesipumppua..

Lähetetty: 19.11.2005 23:59
Kirjoittaja tc89
Vaihdoin vesipumpun. Kävi puol minuuttia kunnes petti vissii pumpusta laakeri. Eli hihnapyörän pää sentin sisään :evil: ... Huomen irti ja maanantain takas harakiriin. Harmitta vaa turha työ ja kilometrit, ku on telakka 40km päässä..

Pitää tutkii tota kansipahvi juttuu, heti ku saa taas koneen pyörii. Mutta vedessä ei ollu öljyy, tänään ku tyhjensin. Öljy tikku on musta ei keltanen/harmaa/valkonen.