Sivu 1/1

Ensimmäinen oma käyttöautoni lada 1500 -90

Lähetetty: 4.6.2005 15:54
Kirjoittaja Ertzu
Eilen tuli sitten tehtyä unelmasta totta, ostin ensimmäisen ladani käyttöautoksi. Juuri leimattu ja hintakaan ei paha, 350 euroa.Kaupat lyötiin lukkoon ja kun kaveri vielä myi, niin epäilystä auton kunnon suhteen ei ollut. Iltasella sitten lähtiin neitsytmatkalle, lada kehräsi kuin kissa ja matka taittui. Yhtäkkiä lataus notkahti ja matkanteko jatkui ilman mitään lisälaitteita (valoja yms.) Kello alkoi lähenemään yhtätoista ja syrjäisellä sivutiellä lada sitten otti ja sammui: akunkenkä oli löysällä. Reipas työntöharjoitus ja taas matka kotia kohti jatkui.

Virta senkun vähentyi ja käytiinpä eräältä varaosa-autolta matkan varrella hakemassa toinen laturikin. n. seitsämän kilometriä kotoa sytytys lakkasi sitten pelaamasta kokonaan (johtuisikohan hieman alhaisesta 8V jännitteestä :wink: ) Parkkeerattiin sitten tien sivuun ja alettiin laturinvaihtohommiin, puoli tuntia siinä vierähti huonoista työkaluista ja hämärästä johtuen, kunnes lada saatiin taas tulille. Ilmeisesti akku oli senverran levännyt että virtaa riitti melkein kotia asti, sillä ei toinenkaan laturi ladannut sen paremmin.

Tänään sitten asiaa tutkittiin ja viaksi paljastui G67 sulake, joka oli päälleppäin ehjä, joskin hieman hapettunut :)

Lähetetty: 4.6.2005 15:58
Kirjoittaja Gessle
Ja mie ku kerkesin sil eilen niin huolettomasti heittää rinksan, ei arvannu, että jättää viel (melkein) tielle :D

Lähetetty: 4.6.2005 16:11
Kirjoittaja tahko
On se vaan senverta hankala tuo laturin vaihto, vaikka ei niitä pahimpia remppoja olekaan, että olen yleensä tuon mainitun sulakkeen kunnon tarkastanut ja varmistunut myös siitä että se myös läpäisee virtaa. Sitä varten olen rakennellut johdon, jonka molemmissa päissä on hauenleuka ja välillä pitäisi olla sulake, mutta minullapa ei ole. Tuolla johdolla sitten tarjoan laturille ns. herätevirran (säätäjän kautta kentälle) josko sitten alkaisi lataamaan. Pääsee johdon kanssa aikankin kotia. Se johto on osoittautunut hyödylliseksi myös silloin kun virtalukon sytytyskärjissä on häikkää; saa sähöt suoraan akulta puolalle ilman virtalukkoa. Tällöin ei vaan sitten kone sammu virtalukosta.

Lähetetty: 4.6.2005 18:48
Kirjoittaja dJONY
Mustan vielä kun EAST oli Hellraiserin omistuksesa aj siihen vaihdettiin laturi... (viime vuonna) Tietenkin onnistuin polttamaan siinä käteni, ja palojälki on vielä kädessäni... :( Ja se on kyllä eksi v-mäisimpiä hommia, vähän niinkuim STARTIN VAIHTO... :P

Mutta onnea hankintasi johdosta... (sitä tulet vielä tarvimaan :P )

Lähetetty: 4.6.2005 20:54
Kirjoittaja liero
mä olen jättänny / ottanu poes kaikista takapotkuista sen suojapellin sieltä koneen alta, ilman sitä laturi vaihtuu hetkessä myös kenttä olosuhteissa kun pääse käsiksi sekä ylä ja ala puolelta :)
siitä pellistä en ole löytänyt muuta hyvää kun että se estää talvella suistuessa lunta tunkeutumasta konetilaan...
ja tuo hauenleuka johtokin on hyvä olla olemassa.

Lähetetty: 5.6.2005 10:13
Kirjoittaja pressa
itse olen tuota sulakehommaa lähestynyt siten että olen ostanut halpakaupasta sulakelajitelman 25kpl ja sitten ladasta kaikki sulakkeet pois näyttänyt 400 vesihiomapaperia joka sulakepitimeen jonka jälkeen taivuttanut niitä hieman kireämmäksi ja sitten uudet sulakkeet paikalle ja hyvin ovat senjälkeen vuosikausia pelanneet tietysti vielä jos sipaisee hieman vaseliinia päihin niin ei ala hapettuakkaan niin helposti ja tietysti kansi kunnolla kiinni