Sivu 1/1
Nappisilmän kone jumissa!
Lähetetty: 22.4.2005 8:28
Kirjoittaja jermu
Eilen yritin laittaa nappisilmääni (1200 L -83) pyörimään. Auto oli seisonu pari päivää. Yritti lähtee pyörimään ekalla startilla. Toisella startilla kilinää konehuoneesta ja sen jälkeen jumissa. Ei edes kammella pyöri.
Koneesta oli aikaisemmin kuulu säksätystä. Siispä otin venttiilikopan pois ja huomasin että kiristin ja laahain aivan loppu. Ketju ei kuitenkaan oo poikki. Olisko käyny niin että jotakin töhnää mennyt kerjun väliin ja siksi se jumittaa?? Onko kellään kokemuksia samalaisesta ongelmasta?
Täytyy viikonloppuna yrittää vielä purkaa etupäätä ja kattoa lisää.
Lähetetty: 22.4.2005 9:56
Kirjoittaja Pavlovits
Voi olla startin ja vauhtipyörän hammasrattaatkin keskenän solmussa. Kokeile nytkyttää autoa vaihde päällä tai sitten irroita startti. Jos nää eivat auta, voitkin alkaa etsiä vikaa muualta.
Lähetetty: 22.4.2005 15:20
Kirjoittaja veli alexei
Voihan se olla että ketjunkiristimestä/laahaimesta on lähtenyt paloja jotka sitten ovat jumittaneet esim. ketjun ja sitä myöten koko koneen.
Lähetetty: 22.4.2005 20:40
Kirjoittaja pappa- igor
kokeile ensin veivillä... tai jollain muulla pyöritää konetta jos ei pyöri niin älä väkisin... veikkaan että nokka ketju on hypännyt ja venttiilit jojossa vasten mäntää.. kansi pois...
Lähetetty: 25.4.2005 8:55
Kirjoittaja jermu
Kattelin vähän viikonloppuna. En ottanu kantta pois, mutta vaikuttaa että venttiilit on solmussa. Ainakin kakkospytyn venttiilin keinuvipu on murtunu ja nokka on jumissa ;(
Lähetetty: 25.4.2005 10:18
Kirjoittaja jermu
Vielä kysyisin että minkälaista tuhoa yleensä tulee kun nokkaketju hyppää ja venttiilit kilahtaa mäntään. Periaatteessa voipi tapahtua ihan mitä vaan mutta minkälaisia kokemuksia muilla on ollut vastaavassa tilanteessa? Onko kone ollut ihan säkö tuon jälkeen?
Lähetetty: 14.6.2005 14:08
Kirjoittaja jermu
Lopulla sain nappiksen taas tielle. Kaikki pakoventtiilit oli poikki. Ihmeen iso tuho tuli kun nokkaketju pomppas vaikka kone vaan pikkusen pyörähti kun starttasin. Ensi kerralla laahaimet pikkusen aikaisemmin pitää vaihtaa.