Sivu 1/1

Hyvää Palvelua

Lähetetty: 25.3.2005 16:10
Kirjoittaja RTJN65
No olinpa tässä erään kerran Venäjällä jossa Ladatorille mennessäni pissapojan pumppu lakkasi toimimasta.

Selitin asian paikalliselle myyjälle joka heti otti hyllystään sopivan pissapojan pumpun (se joka tulee säiliön kanteen) ja kävelimme autolle.
Hän nappasi konepellin auki ja katsoi johtoliitokset (kunnossa olivat kuulemma kun kipunaa löi kun vedin viiksestä). Vaihtoi sitten moottorin jonka heti kokeili. Pissapoika toimi taas.

Hän hetti vanhan moottorin roskikseen ja pyysi koko homman korvaukseksi 30 Rub (alle euron). No hyvästä palvelusta maksoin sen 50 Rub.

Tämä jos mikä on palvelua.

Lähetetty: 27.3.2005 17:07
Kirjoittaja nivailija
No eipä ole hinnalla pilattu! Kyllä ne venäläiset osaa hinnoitella kaiken oikein.

Lähetetty: 27.3.2005 17:26
Kirjoittaja Lada-Mies
olet aivan oikeassa Nivailija! :D

Lähetetty: 27.3.2005 22:35
Kirjoittaja RTJN65
Ladan osissa, kun puhutaan originaaliosista, on hinta sivuseikka. Mutta toi palvelu ajaa jo kaiken muun ohitse. Missä tuollaista palvelua saa tänäpäivänä enää Suomesta??.

Lähetetty: 27.3.2005 23:03
Kirjoittaja Lada-Jussi
mahtaako kaikki varaosamyyjät edes tietää mitä myyvät ja mitä niillä osilla yleensäkään tehdään!

Lähetetty: 28.3.2005 8:20
Kirjoittaja Mosse-Aksu
Lada-Jussi kirjoitti:mahtaako kaikki varaosamyyjät edes tietää mitä myyvät ja mitä niillä osilla yleensäkään tehdään!
Ei varmasti tiedä, etenkään tarvikemyyjät.

Tuli tuossa takavuosilta 70-luvun lopulta mieleen tapaus Malmin Konelasta. Olin ostamassa Mosseeni jarrusylinteriä. Olin tuunannut Mossen 407 luukin 403:n näköiseksi vaihtamalla maskin vilkkuineen ja laittamalla raidat kylkiin. Jarrusyllinteri oli jo taskussa maksettuna ja lähdin kaupasta ulos. Myyjä oli sattunut vilkaisemaan pihalle ja juoksi perääni huutaen. Hei 403:ssa on isommat sylinterit. Tätä sanoisin hyväksi palveluksi. :D

Eihän hän voinut tietää tekemästäni muutoksesta. Eli kolmekymmentä vuotta sitten saattoi Suomessa saada palvelua. Mutta ei se silloinkaan varaosapuolella mitenkään varmaa ollut. Ne olivat usein nuo merkkiliikkeiden varaosamyyjät ennen melko töykeitä tyyppejä. Hyvä, ettei tarvinnut anteeksi pyytää, kun meni häiritsemään niitä. Tosin tietoa kyllä yleensä oli kait hyvin.

Yksi tapaus Kouvolan Harakiristä 80-luvun lopusta tai 90-luvun alusta. Siellä oli silloin töissä sellaisia purkaa mässyttäviä omaa kivaa pitäviä mulkkuja. Kerran eräs vanhempi mies meni ostamaan vetokoukkua Ladaansa. Myyjä mässytti vähän aikaa purkkaansa ja tuojotti aisakastaan. Kysyi lopulta että, etupäähän vai? :evil:

Lähetetty: 31.3.2005 20:45
Kirjoittaja peurajussi
suomessa perisvät pätö moottorista muutaman kympin