Sivu 1/1

1200 Nappis Käyntiongelmia

Lähetetty: 9.7.2024 18:02
Kirjoittaja AdWhale
Nyt tarvittaisiin kokeneemmilta apuja. nappiksessa ilmaantunut hämmentävä ongelma. Välillä (huom. vain välillä!) ei suostu käymään ollenkaan tyhjäkäyntiä ja röpöttelee pienillä kierroksilla perkeleesti. Kun antaa hanaa tai ajaa normaalisti maantietä niin ei mitään ongelmaa. heti kun pysähtyy ja antaa kierrosten laskea auto sammuu pienen yskimisen jälkeen.

Tulpat olen juuri vaihtanut ja kaasutin on puhdistettu ja koitettu säätääkin.

Hämmentävää tässä on juuri tuo, että ongelma ilmenee vain silloin tällöin. Välillä kaikki toimii aivan normaalisti ja 15min päästä tyhjäkäynti voi olla taas kadonnut. Mikähän tuon aiheuttaisi?

Re: 1200 Nappis Käyntiongelmia

Lähetetty: 9.7.2024 20:32
Kirjoittaja pressa
Virranjakajan kärkipöydän laakeri voi takerrella, jos ennakko jää täysille niin ei jaksa käydä tyhjäkäyntiä. Tämä jos siis kaasutin on puhdas sekä bensapumppu toimii eikä polttoainelinjassa ole vuotoja.