Sivu 1/1

Erikoinen vika kovassa vauhdissa

Lähetetty: 27.10.2021 22:50
Kirjoittaja MikkoJo
Hyvää iltaa

Mun Lada 1200 vm. 86 vaivaa erikoinen ja erittäin v. mäinen vika. Lähtee hyvin käyntiin ja käy hienosti tyhjäkäyntiä. Autolla saa ajella surutta vaikka koko päivän kunhan ajonopeus pysyy alle 80 km/h. Ongelmat alkaa kun lähtee maantielle tai motarille. Kiihtyy hyvin vaikka vahtiin 100 km/h, mutta kohta alkaa hervoton nykiminen, vauhti putoaa johonkin 60 km/h sitten kiihtyy uudestaan ja sama toistuu... Aluksi epäilin kaasarin jäätämistä ja vaihdoin uuden ilmansuodattimen, varmistin lämpöisen imuilman saannin ja vaihdoin myös uuden tiivisteen ilmansuodattimen kotelon ja kaasarin väliin. Ei auttanut... Sitten varmistin polttoaineen saannin, hienosti tulee kaasarille asti. Putsasin kaasarin ja vaihdoin kaikki kalvot ja suuttimet uusiin. Myös bensan suodattimen uusin. Ei auttanut... Sitten kävin sytyspuolen johtojen kimppuun ja luulinkin löytäneeni syyn. Puolan ja virranjakajan välisestä johdosta oli puolan pään liitin lähes poikki ja pahasti hapettunut, liitin itse asiassa murtui lopullisesti kun irroitin sitä puolasta. Uusin tuon johdon ja tarkastin ja putsasin tulpan johdot, ne vaikuttivat olevan hyvät. Ei auttanut... Tänään uusin vielä puolan ja tarkastelin virranjakajan osia, kansi ja sisuskalut näyttivät ehjiltä ja siisteintä. Ei auttanut... Olisiko jollain viisaamaalla ja kokeneemmalla jotain hajua mikä voisi olla vialla. Autossa on normaali kirjallinen sytkä ja ozon kaasari.

Re: Erikoinen vika kovassa vauhdissa

Lähetetty: 28.10.2021 0:45
Kirjoittaja jta
Vaihda bensapumppu. Yhdessä Ladassa mulla oli samanlaiset oireet kun pumppu oli väsähtänyt. Pumppasi bensaa mutta ei tarpeeksi kun yritti pitää isompaa vauhtia yllä.

Niin ja tietenkin tarkista bensanpinta kaasarista ettei ole liian alhainen.

Re: Erikoinen vika kovassa vauhdissa

Lähetetty: 28.10.2021 6:46
Kirjoittaja pressa
Bensapumppu kuten jta totesi. Saattaa olla että toinen venttiili ei sulkeudu kunnolla tai kalvo venynyt. Ensiapuna voisi olla sen iskupituuden pidentäminen ohuemmalla aluslevyllä.

Re: Erikoinen vika kovassa vauhdissa

Lähetetty: 28.10.2021 10:33
Kirjoittaja MikkoJo
Laitoin siihen tänään uuden bensapumpun, kun sattui olemaan varastossa valmiina. Vaihdoin myös toisen huolletun kaasarin. Ei auttanut... Erikoista tosiaan se, että kestää ajaa esim 60 km/h 3vaihteella kilometritolkulla ilman ongelmaa, mutta kun lähtee maantielle niin ongelmat alkaa... Auto toimi hienosti siihen asti kun tämä ongelma alkoi n.2vk Sitten, on katsastettu ilman huomautuksia 30.9. .

Re: Erikoinen vika kovassa vauhdissa

Lähetetty: 28.10.2021 13:38
Kirjoittaja Joen musikka
Saako ilmaa bensaputken vuodosta tai huonosta tiivisteestä ? Onko tankin korkki "tukossa"?

Re: Erikoinen vika kovassa vauhdissa

Lähetetty: 28.10.2021 14:28
Kirjoittaja MikkoJo
Täytyy katsoa koko bensa linja läpi... Tuossa on erillinen ilmaus letku tankkiin, puhaltelin juuri letkua ja ilma vaikutti kulkevan hyvin läpi. Oletteko sitä mieltä, että vika on todennäköisesti bensa puolella, ei sytytys puolella? Huomenna saan uuden pyöriän, jakajankannen, kondensaattorin ja katkovan kärjet... En tiedä onko niillä mitään vaikutusta.

Re: Erikoinen vika kovassa vauhdissa

Lähetetty: 28.10.2021 16:43
Kirjoittaja pressa
Ota bensatankin korkki pois ja kokeile ajaa, näit saat sen korvausilma puolen suljettua pois. Toki jos bensapinta on liian alhaalla, niin voi vetää kuivaksi. Ja roska bensalinjassa, tankki, putki tai kaasutin, isommalla virtauksella vetää tukkoon ja pienellä taas aukeaa...

Re: Erikoinen vika kovassa vauhdissa

Lähetetty: 28.10.2021 19:25
Kirjoittaja MikkoJo
Vika selvisi. Isohko muovinen irtoroska oli uinut linjaan ja tukkinut sen kohdan josta polttoineletku muttuu kovaksi putkeksi tankin päässä. Nyt toimii taas hienosti myös mitatulla. Kiitos kaikille vastanneille.

Re: Erikoinen vika kovassa vauhdissa

Lähetetty: 28.10.2021 21:50
Kirjoittaja pressa
Eli osuin...

Re: Erikoinen vika kovassa vauhdissa

Lähetetty: 31.10.2021 15:49
Kirjoittaja MikkoJo
Osuit :)