sytytyksen ajoitus,taas...

Takavetoiset Ladat: 2101-2107, myyty Suomessa vuosina 1971-1997
1200L Red
Viestit: 324
Liittynyt: 13.2.2012 19:06
Paikkakunta: Hollola

sytytyksen ajoitus,taas...

Viesti Kirjoittaja 1200L Red »

Tarkistelin tosta -81 1200 nappiksesta sytkää, kun ei minusta ollut kohdallaan.Jos nyt löysin ne 3 viivaa sieltä koneen päästä ja vielä sen merkin hihnapyörältä, niin sytty oli varmaa 2 senttiä pielessä.Yritin kääntää sitä jakajaa kohdalleen,hyyty vaan ja sammu.Ja sitten rupes käymään kolmella.Ekan pytyn tulppa oli märkä, eli pytty pimeänä.Muut tulpat oli kuivat.Saattoiko sieltä hajota jotai, kun sytkää säätäessä kone sammui?
Ihan vaan ,kun minusta kone kävi kyllä neljällä ennen säätöä, mutta huonosti.
Ja miten tuon jakajan saa laitettua kohdalleen?
Sillai että kääntäen merkit kohtaa, ja kone käy.
Red Angry Bird
Avatar
jta
Viestit: 4445
Liittynyt: 11.1.2004 22:08
Paikkakunta: Kempele
Viesti:

Re: sytytyksen ajoitus,taas...

Viesti Kirjoittaja jta »

Muistithan irrottaa jakajalta alipaineen? Sytkä kun säädetään ilman alipainetta. Purista vaikka letkupihdeillä letku tukkoon. Muistaakseni ennakon pitäisi olla sen 7,5 astetta eli sen toisen ja kolmannen viivan välissä.

Oliko kumpaan suuntaan pielessä? Karkean perussäädön saat jakajalle kun laitat moottorista ensin merkit kohdalleen, nostat jakajan ylös, laitat pyörijän osoittamaan nelossylinterin lähtöä ja pudotat jakajan takaisin paikoilleen. Tuota oikeaa kohtaa voi verrata virranjakajan kannen kanssa.

Ja en usko että sieltä mitään olisi hajonnut säätämisellä. Kuulostaa että siellä on jotain muutakin pielessä kuin pelkkä sytkä. Seossäätökin voi olla mitä sattuu. Karkea säätö kaasarille löytyy kun seosruuvi ja joutokäyntiruuvi on 3 kierrosta auki. Noista voi sitten lähtiä hieromaan sitä oikeaa säätöä. Alipainevuodot myöskin onko tutkittu?
1200L Red
Viestit: 324
Liittynyt: 13.2.2012 19:06
Paikkakunta: Hollola

Re: sytytyksen ajoitus,taas...

Viesti Kirjoittaja 1200L Red »

Juu,ekaa kertaa säädellään.Alipaineletku oli irti,mutta ei tukittu tietenkään :D .Merkki villkkui tällöin pari senttiä alimman viivan alla.Yritän uudestaan letku tukittuna.Voiko jakajan akseli nousta jakajan mukaan ja tipahtaa koneen sisälle, jos nostan jakajan pois?
Ja konekkin rupesi käymään neljällä kun vaihdoin tulpan ekaan pyttyyn.Tosin on vain mopon tulppa.Lyhyempi alapää, mutta sama kierre.
Tulppa vain pimeni just säädön aikana.
Seos ja tyhjäkäynti on säädetty n 2 kierrosta auki.
Tutkin alipaineletkut tarkemmin vielä.
Kiitos näistä vinkeistä.
Red Angry Bird
Avatar
Flaiman
Moderaattori
Viestit: 2039
Liittynyt: 14.8.2006 19:08
Paikkakunta: Jyväskylä

Re: sytytyksen ajoitus,taas...

Viesti Kirjoittaja Flaiman »

Ja kannattaa ennen lopullista sytkän säätöä säätää kärkiväli sopivaksi, kun sekin vaikuttaa ennakon säätöön. Eli noin 0,5mm väli on aika hyvä, kun yleensä kärkiväli ajanmittaan pienenee, niin pysyy sittenkin vielä toleransseissa.
Kärkivälin säätöön kosketuskulmamittari on kätevä, ja jos sitä käyttää niin lukemaksi 51-52 astetta.

Ja jos tuon jälkeen ei käy hyvin, niin tutkisin tosiaan ne alipaineletkut kunnolla ja vaihtaisin sen jarrutehostimen letkun, kun se lähes poikkeuksetta on hapertunut rikki.
Ja nämä ennenkuin lähtee kaasaria räpeltämään.
Lada Vesta -17
Lada 1500 Combi deluxe -84
Uaz 3741 -87
Avatar
jta
Viestit: 4445
Liittynyt: 11.1.2004 22:08
Paikkakunta: Kempele
Viesti:

Re: sytytyksen ajoitus,taas...

Viesti Kirjoittaja jta »

1200L Red kirjoitti:Voiko jakajan akseli nousta jakajan mukaan ja tipahtaa koneen sisälle, jos nostan jakajan pois?
Jakajan akselihan nousee jakajan mukana eli se ei karkaa mihinkään. Pientä tarkkuutta kuitenkin vaatii kun on olemassa mahdollisuus että se öljympumppua pyörittävä hammasratas voi nousta jakajan matkassa mutta itelleni ei ole toistaseks koskaan noin käynyt.

Melko paljon myöhäsellä sulla on ollu sytytys siinä.
1200L Red
Viestit: 324
Liittynyt: 13.2.2012 19:06
Paikkakunta: Hollola

Re: sytytyksen ajoitus,taas...

Viesti Kirjoittaja 1200L Red »

Jep
Tänään hain ladan putken vaihdosta.Ja tarkistin sytyn niin että tukin alipaineletkun.Hihnapyörän merkki vilkkuu siellä alimman viivan alapuolella olevan koneen etukopan sellasen rivan kohdalla.Siellä se oli viimeksikin.Ja kun yritän kääntää sitä niin, että nousee merkkien kohdalle, se sammuu.Olihan se myös niin, että ykkösen tulpan johtoon kiinni tuo "tunnistin" tms?
Red Angry Bird
Avatar
pressa
Viestit: 10528
Liittynyt: 25.9.2003 13:23
Paikkakunta: Seinäjoki

Re: sytytyksen ajoitus,taas...

Viesti Kirjoittaja pressa »

Joskus on tullut vastaan moottori mikä ei suostunut käymään "merkeissä", kun oli nokka-akseli vaihdettu suuri asteiseen.
Vastaa Viestiin