Sivu 1/1
Daaz ozon sopivat suuttimet
Lähetetty: 18.12.2017 15:24
Kirjoittaja Ville 23
Morjesta.
Kyselisin vähän tietoa minkä kokoisia suuttimia olette käyttäneet daaz ozon 2105-1107010-20 kaasuttimessa ja minkä kokoisia suosittelisitte 2 kurkku muutettu mekaanisesti aukeavaksi.
vakiothan ovat 1 kurkulle 107/170 tk suutin 50 ja 2kurkulle 162/170 tk suutin 60.
Nyt eilen kokeilinin isompia suuttimia 1kurkulle 125/170 tk suutin 60 ja 2kurkulle 135/190 tk suutin noin 80
Omasta mielestä auton toimivuus parani huomattivasti noilla muutoksilla, mutta yläpäästä tuntuu vielä jonkin verran vetämättömälle.
Sytykset säädetty korvakuulolla mahdollisimman hyväksi.
ja autona siis lada 2107 1300cc remmikonella oleva vm-91 ei vähäpäästöinen.
Re: Daaz ozon sopivat suuttimet
Lähetetty: 29.12.2017 20:54
Kirjoittaja jta
Itelläni ainakin nappiksessa 1200 koneella parani yläveto kun annoin ilmasuuttimen olla vakiona ja laitoin 180 pääsuuttimen. Jaksoi kärrynkin kanssa kiihtyä paremmin. Vaikuttaa että vetää pikemminkin laihalle kun olet vaihtanut pienemmän pääsuuttimen ja isomman ilmasuuttimen.
Re: Daaz ozon sopivat suuttimet
Lähetetty: 4.1.2018 14:51
Kirjoittaja THI-900
Mä olen kirjoittanut näistä noin n+1 kertaa, mutta yleisesti ottaen ykköselle vähän suurempaa ja kakkoselle vähän pienempää. Se onko kakkonen alipaineella vai ei, ei vaikuta mitenkään. Kakkosen tk suuttimen voi huoletta suurentaa vaikka kokoon 100, se pienentää nykäystä kun painetaan kaasu yli ykkös ja kakkosläpän rajan. Sytty pitää laittaa lampulla kohdilleen ja kärjellisellä 10 astetta. Jos laittaa korvakuulolla menee helposti liika aikaiselle. Lisäilmat voi olla vakiota. Ohuella kaasulla ajon nypytykset taas saa kuriin suurentamalla ykkösen tk-suutinta, joskus voidaan tarvita jopa 60. Lisäksi kanattaa tarkistaa, että kiihdytyspumppu ruikkaa tavaraa jo ihan olemattomalla kaasun liikkeellä ja että kaasuläppä sulkeutuu kunnolla. Kannattaa perehtyä suutinteoriaan, niin ymmärtää miten koko kokonaisuus pelaa.
Menestystä säätöjen kanssa, tulet huomaamaan että kunnossa oleva Orggis Ozon pelaa hienosti ja on mainettaan parempi kaasari, joskaan ei pikkukoneella 32/32 DGR Weberin veroinen. 32/36 DGV Weberiä parempi kuitenkin

Re: Daaz ozon sopivat suuttimet
Lähetetty: 4.1.2018 17:40
Kirjoittaja Ville 23
Tere.
Noilla ylläolevilla suuttimilla joilla kokeilin veti liian rikkaalle tulpat aivan mustat ja meinasi loppu kulku kokonaan. tämän jälkeen vaihdoin tk suuttimen vakio kokoon (50) ja seos meni hieman laihemalle, mutta oli silti liian rikkaalla.
Nyt tänään laitoin 1kurkulle pääsuuttimeksi 112 ja tk suutin 50 ja 2kurkulle en tehnyt mitään ei ainakaan pahemmin nypytä mitä tänään kävin hieman kurvailemassa.
Ja tuli myös tuossa viikonlopun aikana tarkistettua myös kampiakselin ajoitus niin sehän oli 3 hammasta pielessä. (edellinen omistaja tehnyt hyvin hihnan vaihdon)
Täytyy myös vielä tarkastaa tuo kiihdytyspumpun toiminta, mutta olen aika varma että se pelaa oiken, kun on uusi kaasutin.
ja säätää lampulla sytkä kohdalleen, kun vain saisi jostain lampun käyttöön