Sivu 1/1
2107 etuturvavyöt jumisa
Lähetetty: 18.12.2015 22:47
Kirjoittaja leposima
ostin auton sisusta purettuna ja kasailen sitä nyt.. turvavyöt eivät yhtään anna siimaa vaan ovat lukossa. oisko mitään jippoa miten ne sais pelittämään ?
Re: 2107 etuturvavyöt jumisa
Lähetetty: 18.12.2015 23:02
Kirjoittaja Flaiman
Ladan vyöt ainakin melko tarkkoja asennosta. Sen rullan pitää olla ihan pystyssä että toimisivat hyvin. Sitten vaan hiljaksiin kiskoen vyön pitäisi tulla.
Re: 2107 etuturvavyöt jumisa
Lähetetty: 19.12.2015 0:47
Kirjoittaja jta
Joo ei paljon kestä kierossa pitää että lyö lukko päälle. Pidä mahdollisimman pystyssä ja päästä jonkin verran vyötä takaisin rullalle ja sitten sievästi vetämään ulospäin. Voi joskus olla aika kettumainen saada tulemaan ulos. Ite yleensä vedän vyön melko pitkästi ulos rullalta ja teen solmun ettei pääse vetään itteään sisään tuo vyö silloin kun joudun sen irrottaan.
Re: 2107 etuturvavyöt jumisa
Lähetetty: 20.12.2015 22:24
Kirjoittaja arsenikki
Taitaa olls ominaisuus, itte jos aijon vyön laittaa niin on vartti varattava aikaa sen laittamiseen. Tästä ku kotoa lähen ajelee lahteen, niin koko matkan ku sitä nylpyttelee sieltä kelalta esiin, niin kyllä se perillä alkaa sitten olemaan jo niin pitkällä että sen kiinni saa.
Re: 2107 etuturvavyöt jumisa
Lähetetty: 21.12.2015 7:19
Kirjoittaja pressa
Kela pitää olla täysin pystysuorasa, jos on vähäkin kallellaan johonkin suuntaan niin lukitsee, eli toimii kun katsoo että on suorassa.
Re: 2107 etuturvavyöt jumisa
Lähetetty: 21.12.2015 9:32
Kirjoittaja leposima
Ok kiitos vinkeistä. Sain turvavyöt asennettua. Varmaan puoli tuntia meni, ennen kuin sai kiskottua sen verran vyötä, että sai asennettua. Homman nimi oli tosiaan oikea asento ja pitki aina jonkun matkaa kääriä takaisinpäin, ja sitten tosi hitaasti vetää ulospäin. Repsikan vyö jumittaa vieläkin, jospa katsuri ei jaksaisi sitä tarkistaa.
Kuuluuhan turvavyöt tulla molemmista päistä kiinni samalla pultilla alhaalta? Siis rulla ja toinen pää? Ostin auton turvavyöt purettuna ni haluan varmistaa vielä

Re: 2107 etuturvavyöt jumisa
Lähetetty: 21.12.2015 11:50
Kirjoittaja arsenikki
Ei? Yläpää tulee eri pultilla ku alapää.
Re: 2107 etuturvavyöt jumisa
Lähetetty: 21.12.2015 15:04
Kirjoittaja jta
arsenikki kirjoitti:Taitaa olls ominaisuus, itte jos aijon vyön laittaa niin on vartti varattava aikaa sen laittamiseen. Tästä ku kotoa lähen ajelee lahteen, niin koko matkan ku sitä nylpyttelee sieltä kelalta esiin, niin kyllä se perillä alkaa sitten olemaan jo niin pitkällä että sen kiinni saa.
Tämä on jo vika ei ominaisuus. Tuohon puuttuu jo katsastusmieskin.
Ja turvavyön pää tulee alas saman pultin alle kuin itse kelan kiinnityskin.