Sivu 1/1

Tuulilasikamera sikahalvalla

Lähetetty: 12.12.2015 8:42
Kirjoittaja eurosamu
Nyt oli vihdoin tuulilasikamera sopivassa hinnassa, 19,90 euroruplaa, niin päätin hankkia tämän Venäjällä välttämättömän lisävarusteen.
Tietenkään siinä ei ollut muistikorttia mukana, mutta eiköhän jostain kamerastani löydy ylimääräinen, johon voi nauhoittaa päälle.
Onko kenelläkään kokemuksia tästä Bright-merkkisestä laitteesta? Ei tuon hintainen vehje voi hääppönen olla, mutta kohta
se selviää, kun aloitan käytännön kenttäkokeet. Kiva tarkastella jälkikäteen, kun Ladaa ohitetaan koko ajan ylinopeuksilla.
Vielä pitää ostaa kattotelineet, näin kirpparilla jotkut volkkarin telineet parilla kympillä, ne käy hyvin noihin vesikouruihin.
Enempää lisävarusteita ei oikein kehtaa laittaa, ellei sitten takalasin rapalippa löydy jostain.
Ladan virtalukko kronasi syksyllä, mutta nyt on auto sammunut avaimesta, oli ilmeisesti vain virtalukon liitin huonosti paikoillaan. Edellinen omistaja sanoi vaihtaneensa virtalukon. Jotain vikaa oli ollut, kun mustasta johdosta oli palanut kaikki eristeet. Maajohdon eristeillä ei ole kuin kosmeettinen funktio, tietenkin eriste suojaa johtoa hinkkautumiselta poikki, mutta olkoon nyt tuollainen niin kauan kuin toimii.

Re: Tuulilasikamera sikahalvalla

Lähetetty: 12.12.2015 21:43
Kirjoittaja jta
Kannattaa se johto silti korjata kun virtalukolla oleva musta johto ei ole maajohto. Takavetoisessa siitä lähtee ainakin valokatkaisijalle ja sulakerasialle virtanen.

Re: Tuulilasikamera sikahalvalla

Lähetetty: 26.12.2015 8:38
Kirjoittaja eurosamu
jta kirjoitti:Kannattaa se johto silti korjata kun virtalukolla oleva musta johto ei ole maajohto. Takavetoisessa siitä lähtee ainakin valokatkaisijalle ja sulakerasialle virtanen.
Samarassa se on maajohto. Harmittaa, kun ehdin ostaa parikin virtalukkoa turhaan. Edes se tismalleen samannäköinen muovinen
hökötys ei pelannut samalla lailla. Joudun laittamaan Lada 110 virtalukon, jos lukko alkaa taas temppuilla. Eurosamarassa on ohjauslukko avaimineen erillinen yksikkö. Omassa autossani on tosi tehokas palautusjousi sen sisällä, se haittaa sujuvaa starttausta, kun joutuu käyttämään paljon voimaa. Vaihtamalla koko virtalukon saisi mukavan starttauksen. Maksaa noin 50 euroa uusi lukko Tampereella.