Sivu 1/1
Takapotkun kardaaninen tasapainotuksen hinta
Lähetetty: 8.6.2015 10:43
Kirjoittaja THI-900
Onko joku tehnyt tälläistä viime aikoina? Mitä mahtaa maksaa osaavalla pajalla. Laitoin uudet kilkkeet kardaaniin ja nyt jurraa niin pirusti että piti vaihta vanha kardaani takaisin...
Re: Takapotkun kardaaninen tasapainotuksen hinta
Lähetetty: 8.6.2015 11:45
Kirjoittaja äölkjhgf
Voiko siinä kämmätä siten ettei ristikkohaarukat ole oikeassa linjassa keskenään? Siis jos tukilaakerin vaihdoit, eikö siinä kohtaa ole booritus ja voi mennä sitten ristikko väärään linjaan.
Merkitsitkö osien keskinäisen paikan ennen huoltoa.

Re: Takapotkun kardaaninen tasapainotuksen hinta
Lähetetty: 9.6.2015 8:09
Kirjoittaja THI-900
Kaveri vaihtoi ristikot ja tukilaakerin, en tiedä merkkasko se mitään. Tulilaakerilla ei ole booria. Se prässätään paikalleen.
Re: Takapotkun kardaaninen tasapainotuksen hinta
Lähetetty: 9.6.2015 10:10
Kirjoittaja äölkjhgf
Tarkoitin sitä, että ristinivelen haarukka on booreilla ja käytettävä pois tukilaakerin vaihtamiseksi. Olisiko se nyt mennyt eri booreille ja tasapainoitus kärsinyt?
http://www.autoprospect.ru/vaz/2107-zhi ... es/154.jpg
Re: Takapotkun kardaaninen tasapainotuksen hinta
Lähetetty: 9.6.2015 13:41
Kirjoittaja Jokari
On se yli satasen tuollaiselle kaksiosasaiselle kardaanille.
Pk-seudulla tekee tällainen lafka kuin Ko-Met. Muusta Suomesta en tiedä.
Sitten jos kardaanissa ei ole esimerksi remppamiehen jäljiltä mitään tussimerkintöjä miten puoliskot ja se irtonainen haarukka on toisiinsa nähden niin kysyn vaan onko rojut samoin kuin alunperinkin.
Ristikoiden asennus on myös taitolaji.
Re: Takapotkun kardaaninen tasapainotuksen hinta
Lähetetty: 9.6.2015 14:16
Kirjoittaja äölkjhgf
Kardaanihan on tasapainotettu kokonaisuus.
Ladassa nuo ristinivelet on lukkorenkailla lukittu, eli siinä ei kauhean metsään voi mennä.
Ainoa mikä voi mennä mönkään, on että etu- ja takapätkä on puoli kierrosta pielessä tai se että nivelhaarukka ei ole oikealla boorilla tukilaakerin yhteydessä.
Aina kannattaa merkata tussilla ennen purkamista, että osat tulee oikeille paikoilleen.

Re: Takapotkun kardaaninen tasapainotuksen hinta
Lähetetty: 9.6.2015 14:54
Kirjoittaja Flaiman
Onko linja suora? Minulla samaa vaivaa Combissa ja hieman parani kun narun avulla katsoi että tukilaakerin rauta on keskellä.
Re: Takapotkun kardaaninen tasapainotuksen hinta
Lähetetty: 9.6.2015 15:13
Kirjoittaja THI-900
Tätä arvelinkin, että mahtaa maksaa sen satkun verran. Eli kaardaani paloihin ja ristikot ja laakeri varaosiksi. Tämä tärräsi ennen purkamista jo ja ajatus oli että osat vaihtamalla tulee kuntoon (joku osa rikki).
Se "tekijämies" joka tän kasas väitti kyllä että pitäis olla kohdillaan, mutta siitä siitä boorillisesta keskipalasta ei voi sanoa mitään, koska siihen ei merkkejä laitettu kummallekkaan puolelle.
Pakko niellä tappio. Uusi kardaani maksaa ryssästä kuitenkin sen hieman päälle 100e niin ostan sitten varmaan sellaisen.
Vanhan kun heitti paikalleen, niin värinät loppu niinku seinään eikä siinäkään mitään kohdistuksia tehty, joskin säkällähän se voi mennä kohdilleen...
Re: Takapotkun kardaaninen tasapainotuksen hinta
Lähetetty: 9.6.2015 15:20
Kirjoittaja äölkjhgf
THI-900 kirjoitti: siitä boorillisesta keskipalasta ei voi sanoa mitään, koska siihen ei merkkejä laitettu kummallekkaan puolelle.
Noh, tuossa se vika todennäköisesti piilee.
Re: Takapotkun kardaaninen tasapainotuksen hinta
Lähetetty: 9.6.2015 15:48
Kirjoittaja THI-900
Mä itse luulen, että vika on siinä että kardaani oli alun perin epätasapainossa, koska olen heitellyt kardaaneja risiin autoista toiseen monenlaisilla variaatioilla ja aina ovat toimineet. Tämä on eka jyrijyri.
Re: Takapotkun kardaaninen tasapainotuksen hinta
Lähetetty: 9.6.2015 16:40
Kirjoittaja pressa
Kotikorjaaja tasapainoittaa kardaanin klemmarilla, toki voi vaatia muutaman kokeilun mutta edelliseen eskorttiin tuli toisella kertaa kohdalleen.

Re: Takapotkun kardaaninen tasapainotuksen hinta
Lähetetty: 9.6.2015 21:52
Kirjoittaja samarai
Itse käytin köyhänä reikänauhaa kun oli vähän paksumpi putki. Tälläkin onnistui kohdalleen vasta toisella kerralla.
Tasapainoitus muuttui tuossa kardaanissa kun ristikot ei ole lukkorenkailla ja joutui uudet ristikot täppäämään.
Olen juuri tuon mätää pakoputkea vaihtamassa, ei enää kannata hitsillä korjata 26v. vanhaa pakoputkea kun alkaa olemaan paikka paikan päällä. Tilasin Motonetistä uuden pakoputken alusta loppuun, maksoi jotain 160e. Tämä olisi pitänyt varmaan tehdä jo yli 10v sitten, mutta kun pitää säästää ja välttää turhaa kuluttamista.
Re: Takapotkun kardaaninen tasapainotuksen hinta
Lähetetty: 22.6.2015 22:55
Kirjoittaja KSE 1995
Minulta löytyy kardaani (2107). Pientä korvausta vastaan sen saa hakea Pirkanmaalta.