Sivu 1/1

Termarin poisto?

Lähetetty: 31.1.2015 22:13
Kirjoittaja squide
Onko kellään kokemuksia ladan takaveto moottorissa että ois ton termarin ottanu pois letkujen välistä? Ja laittais lohkosta tulevan letkun suoraa sinne alas syylärille ja kannesta tulevasta laipasta tukkis termarille menevän lähdön ja toisen lähdön laittais syylärin ylälähtöön.Tuli vaa itellä tollanen ajatus mielee että sais lisää tilaa konehuoneesee ja auto tulee satunaiseen kesä käyttöön eli ei ajoa talvisin... Jos jollain kokemuksia tai tietoa nii vois laittaa ku en haullakaa löytäny mitää :? :D

Re: Termarin poisto?

Lähetetty: 1.2.2015 8:55
Kirjoittaja pressa
Kuva

Eli kannesta ylävesiletku syyläriin. Syyläristä alavesiletku suoraan vesipumpulle. Näin ainakin itse kuvaa tulkitsisin ja toimiihan tuo samoin kuin auto jossa termostaatti on juuttunut auki, eli lämpeneminen hivenen hitaampaa mutta kesällä kuitenkin lämpene nopeasti.

Re: Termarin poisto?

Lähetetty: 1.2.2015 11:43
Kirjoittaja toktornivako
Ja voihan sen ylävesiletkun sisään laittaa normi termostaatin niin kuin on joissakin vanhemmissa kieseissä.

Re: Termarin poisto?

Lähetetty: 1.2.2015 12:01
Kirjoittaja squide
toktornivako kirjoitti:Ja voihan sen ylävesiletkun sisään laittaa normi termostaatin niin kuin on joissakin vanhemmissa kieseissä.
Juu se kävi mielessä mutta onko tietoa missä autoissa olis sellasia nii voi jo valmiiks suunitella mikä sinne sopis? :?

Re: Termarin poisto?

Lähetetty: 1.2.2015 12:28
Kirjoittaja pressa
http://www.motonet.fi/fi/tuote/306016/t ... enault-b14
ehkäpä tuo olisi suurinpiirtein oikealle letkuvahvuudelle...


Kuva

Re: Termarin poisto?

Lähetetty: 1.2.2015 19:19
Kirjoittaja toktornivako
Justiinsa tuollainen oli LX Escortissakin, tuosta tasaisesta kohdasta se oli vielä kevyesti klemmarilla kiinni.