Sivu 1/1
VFTS alumiiniset luukut
Lähetetty: 24.7.2012 0:56
Kirjoittaja tomppa_2105
Heipä hei!
Olen rallista ja ralli-Ladoista kiinnostunut ja koska täällä on aihetta sivuavaa juttua niin päätin rekisteröityä.
Saattaa olla, että aloittelen jonkin sortin VFTS, tai vastaavaa projektia jossakin vaiheessa jahka saan entiset harraste kamppeet myytyä pois.
Törmäsin surffaillessa tuollaiseen tsekkiläiseen firmaan, joka ilmeisesti valmistaa ja myy(?) alumiini luukkuja muun muassa VFTS Ladaan. Ajattelin että jotakuta saattaisi kiinnostaa:
http://skoda130lr.webzdarma.cz/hlinikove_dily.html
Re: VFTS alumiiniset luukut
Lähetetty: 25.7.2012 21:41
Kirjoittaja TonZZZ
Ehdottomasti seurantaan ja projektin alkua ootteleen!

Re: VFTS alumiiniset luukut
Lähetetty: 25.7.2012 21:57
Kirjoittaja Zapsky
Kuin myös!
Re: VFTS alumiiniset luukut
Lähetetty: 7.2.2013 18:15
Kirjoittaja J.Erlandz
Ollaanko aloteltu jo?
Re: VFTS alumiiniset luukut
Lähetetty: 19.2.2013 17:07
Kirjoittaja tomppa_2105
J.Erlandz kirjoitti:Ollaanko aloteltu jo?
Noo, nyt ollaan viellä tiedon keruu vaiheessa.
Jos ralli kelpoiseksi asti jaksaa autoa laitella niin noita alu-luukkuja ei vielä saa käyttää. Muutenkin nuo b-ryhmän säännöt mahtaa olla niin tiukat, että voisi olla helpompaa rakennella nappisilmää.
Lueskelin jostain netin syövereistä, että vauhdin maailmassa olisi joskus -70-80 luvuilla ollut juttua ladan rakentamisesta. Mahdollisesti 1300 ja VFTS. Osaisko joku sanoa missähän numeroissa näitä juttuja oli, jos oli?
Re: VFTS alumiiniset luukut
Lähetetty: 19.2.2013 17:32
Kirjoittaja pressa
5/-78 eli löytyy AI:n sivuilta skannattuna (toki sivuilta löytyy kaikki muutkin Ladoja koskevat lehtiartikkelit)
http://lada1970.1g.fi/lehti_1978_vm_05_ ... eseen.html
Re: VFTS alumiiniset luukut
Lähetetty: 20.2.2013 14:43
Kirjoittaja tomppa_2105
Kiitos! Erittäin hyvä artikkeli.
Eipähän tarvitse enää metsästää huutonetistä tuota juttua.
Eiköhän tuota kesällä viimeistään päästä jotakin tekemään.
Mikä se muuten on osien saatavuus ladaan nykyään? Lähinnä nyt lukkoperä, pako- ja imusarja ja perän välitykset?
Re: VFTS alumiiniset luukut
Lähetetty: 20.2.2013 19:48
Kirjoittaja pressa
http://mansemotors.fi/ tuolta kannattaa kysyä, ja kohta varmaan yksityisviestillä muut idänkäviät ottaa yhteyttä.
Re: VFTS alumiiniset luukut
Lähetetty: 12.6.2013 22:44
Kirjoittaja tomppa_2105
Onkos kukaan tilaillut Unkarista tavaraa?
Löysin tuollaisen osoitteen:
http://wolfmotor.fw.hu/
Hinnat näyttäisi olevan kohdillaan, jos nuo nyt pitää paikkansa ja jos noi nyt on unkarin florinteissa. Oikeastaan oudon halvat, jos vertaa suomen hintoihin:
Pakosarja 83€
Imusarja 73€
Isoventtiili kansi 250€
yms. yms.
Myös korin osia tuolta löytyy VFTS tyylistä ja muuta tuninkia.
Re: VFTS alumiiniset luukut
Lähetetty: 13.6.2013 3:01
Kirjoittaja maako
Voiko noin halvat hinnat tosiaan pitää paikkaansa?

Re: VFTS alumiiniset luukut
Lähetetty: 13.6.2013 12:37
Kirjoittaja Zapsky
Unkarin tasolla uskoisin että kyllä. Eihän sitä tosin koskaan tiedä. Mahtavatko edes lähettää ulkomaille?