Sivu 1/1

Kokemuksia "Kalinasta"

Lähetetty: 2.3.2010 14:37
Kirjoittaja Puakki
Huomasin, miten minulta oli pyydetty kokemuksia Lada 119:sta jo jo toissa vuonna!
Onhan niitä tullut nyt kylmän talven aikaan, edelliset Ladacombit olivat lämpimämpiä,_ tai en osaa säätää lämmitystä.
Kovimmilla pakkasilla laitoin "ilman kiertoon",(liikaa?) lämpö lisääntyi mutta alkoi akkunat huurtumaan.
Myös lämpöpuhallus tuulilasiin on suunnattu jotenkin huonosti, jää liikaa huurtuneita alueita.
Ja, tietysti taas vasen ajovalo kärähti pakkasilla,_nyt suvella voisi vaihtaa uuden kun voisi asennoitua remonttiin.
Perä on "turhan kevyt" kaarteissa, kuuluu olevan yleinen vaiva etu-vetoisissa?
Vuodenvaihteessa tuli kaltaiseni rahjus Naantalin Lidlillä kysymään: "Onko tuo Lada?" Myönsin ja juteltiin sekä parannettiin mualimoo,_ sitten äijä kirosi hartaasti: "En tiennyt että uusia Ladoja saa, olisin vaihtanut tuommoiseen!"(??) Äijä oli todella äkäinen! Hänellä oli Fiat, isompi kuin Punto.

Re: Kokemuksia "Kalinasta"

Lähetetty: 2.3.2010 15:43
Kirjoittaja khj-582
Jos siinä on sisäilmankierto päällä (onhan se tässäkin erillinen painike?) niin kyllä on ikkunat ja akkunat takulla huurussa ja höyryssä.
Ihan samoin kuin kaikissa muissakin autoissa.

Re: Kokemuksia "Kalinasta"

Lähetetty: 1.9.2010 8:41
Kirjoittaja PjotrP
Huomasin tänään lehdestä, että Putin on hankkinut Lada Kalinan vasta nyt. Minulla on ollut Kalina Lada jo lähes 25 vuotta. :D