Sivu 1/4
21083 1500i '00 "Kuiskari"
Lähetetty: 16.2.2010 0:46
Kirjoittaja pikku-maukka
no niin edellisen omistajan pyynnöstä jatkan nyt täällä kirjoitteluja otsikossa mainitusta pelistä.
eli haettiin tämä eilen, haku reissu nyt ei mennyt ihan nappiin.
Kaupat suoritetittiin parkonon shellillä, siitä sitten lähdettiin ajelemaan kotiakohti muttei päästy kovinkauas kun ongelmat alkoi.
alle kilometri ikaalisten liittyämän jälkeen alettiin ihmettelemään emännän kanssa kun renkaat jurisee hirveesti,huono asvaltti?! kenties, siinä vaiheessa kun näin että, pöläri menee menojaa käskin emännän pysäyttää auton. niin vika löytyikin miksi jurisi, apukuskinpuolen eturengas puhki.
Vaihdoin sen siinä sitten käsärenksaaseen, jatkettiin matkaa ja pysähdyttiin huoltoaseman pihaan että, vaihdan taakse toisen kesärenkaan ja takaa nastan eteen. Mutta tunkki lipeskin alta ja meni pohjasta läpi, siinä vaiheessa meni hermot rupesin riehumaan rojuna takas konttiin ja onnistuin saamaan otsaan vekin takaluukun kulmasta.
noh veren tulo loppu onneksi nopeasti loppu matka taitettiin sitten vaan rauhassa ja varovaisuudella kun toinen eturengas oli kesärengas. perille päästiin ilman mitään lisä kommelluksia ja auto itsessään toimihyvin ja matka taittui jouten.
tänään sitten vaihtelin kesärenkaan taakse, niin tuntu se apparin helma hiemanpehmeältä vaikka leimasta juuri menikin, pitänee jossain välissä hitsailla paremmaksi. samalla tuli tarkasteltu tuota hajonnutta rengasta, kaiketi runkovikanen kun oli kylestä oli revennyt ja ppäsi katsomaan kudosten väliin.
Suunnitelmia rupee jo olemaan päätäynnä vaikka tämän ei itse pitänyt jäädäkkään,vaan jatkaa matkaa keski-suomeen toisin taitaa kuitenkin käydä.
Re: 21083 1500i '00 "Kuiskari"
Lähetetty: 16.2.2010 11:42
Kirjoittaja PöyhöinKuusaalt
Nämä meidän Vekottimemme ovat kyllä sellaisia että täytyy käyttää vanhaa sanontaa: Tuurilla se Samarakin seilaa.
Ja minun Tuurillani se ei seilaa muuta kuin karikosta matalikkoon, ahtojäistä rasvatyyneet.
Toivotaan että Kuiskarilla on uudessa kodossa parree tuuri alkuhankaluuksista huolimatta.
Re: 21083 1500i '00 "Kuiskari"
Lähetetty: 16.2.2010 16:10
Kirjoittaja pikku-maukka
näinhän se vähän tahtoo olla näitten kanssa, mutta kun on aina ollut niin se on normaalia ja yleensä sitä pärjätään.
Re: 21083 1500i '00 "Kuiskari"
Lähetetty: 18.2.2010 1:17
Kirjoittaja pikku-maukka
no nyt on vähän jo kokemusta mutta iakas vähäistä, laatikko ujeltaa/viheltää tai jotain sen tapaista,
mutta ei kuulosta pahalta.
tänään saatiin jo paremmat nastatkin eturenkaisiin niin voi taas huoletta sen suhteen ajella kun ei ole kesärenkaita alla. Hyvin on pelittänyt ja aina käyntiinkin lähtenyt vaikka ei ikinä ole seinässä ollut,
kun ei ole tuohon lohkiksen piuhaakaan.
tästä on hyvä jatkaa mobiliaan on tulossa ralliratti, niin mahtuu paremmin tuonne kuskin paikalle,
kun on niin hyvin reenatut jalat.
Re: 21083 1500i '00 "Kuiskari"
Lähetetty: 20.2.2010 17:48
Kirjoittaja pikku-maukka
tänään oltiin lähössä riihimäelle miitti, mutta samarapa ei lähde -20 pakkasta ja ei lohkiksen johtoa. pari kertaa yritin ja akku melekee tyhjä, eikä oikeen jaksanu ees pyöriä. noh raatoletukka eteen ja kaapelit paikallee ja samantie lähti, ihmekös kun letukassa tupla-akut. no sitku oltii saatu tulille ja lämpöseks niin uskalti sammuttaa, ja senjälkee lähti hyvin käyntii. lämmötki nous yllättävän nopeeta ja kaikki muu skulas niinku pitääki. pitänee varmaa tuo lohkiksen johto ostaa kun ei se näillä pakkasille muuten aina lähe
Re: 21083 1500i '00 "Kuiskari"
Lähetetty: 20.2.2010 20:11
Kirjoittaja PöyhöinKuusaalt
Ei nämä Ruuttanat tykkää lähteä ilman lohkotusta. Ei lähde mukavasti TakaPotkuRuuttakaan näillä keleillä ilman piuhoituksia.
Kerran melkein 10v. sitten kokeilin ja sen sahaamisen jälkeen pöllähtikin sitten melkoisen ruskehtavat pöläykset ja käry oli kauhia. Ei siinä silloin katille mitään käynyt. Nythän tuo TIINE on jo raatona jossain ja pelkkä kone saattaa elää elämäänsä ihan muualla.
Re: 21083 1500i '00 "Kuiskari"
Lähetetty: 20.2.2010 21:34
Kirjoittaja pikku-maukka
juu tähän pääsyin kanssa, pitänee romuvarastoa penkoa siellä pitäs olla samanmerkkisen lohkiksen isonpäisellä käyvä liitin vaihtaa sen. maksaa nimittäin aikas paljon se pienipäinen roikka kun tuolta katselin.
Re: 21083 1500i '00 "Kuiskari"
Lähetetty: 20.2.2010 21:57
Kirjoittaja mush
Onpa lohduttavaa kuulla että meillä yksin ei ole harmaita hiuksia tuon pikkupäisen lohkarinjohdon kanssa. Eurossa on myös tuo pieni ja se johdonpätkä siihen maksaa melkein kolme kymppiä niin jäi kauppaan. Olen kirppiksiltä toiveikkaina katsellut mutta eipä ole tärpännyt. Mutta kiitos ideasta, pitääpä katsella minkä merkkinen lohkari tuossa on, isopäisiä pyörii nurkissa.
Onneksi tuo euro sentään on lähtenyt samalla tavalla kelistä kuin kelistä käyntiin, vaikka eipä täällä etelässä ole tainnut olla kuin pahimmillaan -26C pakkasia.
Re: 21083 1500i '00 "Kuiskari"
Lähetetty: 20.2.2010 22:09
Kirjoittaja pikku-maukka
mush kirjoitti:Onpa lohduttavaa kuulla että meillä yksin ei ole harmaita hiuksia tuon pikkupäisen lohkarinjohdon kanssa. Eurossa on myös tuo pieni ja se johdonpätkä siihen maksaa melkein kolme kymppiä niin jäi kauppaan. Olen kirppiksiltä toiveikkaina katsellut mutta eipä ole tärpännyt. Mutta kiitos ideasta, pitääpä katsella minkä merkkinen lohkari tuossa on, isopäisiä pyörii nurkissa.
Onneksi tuo euro sentään on lähtenyt samalla tavalla kelistä kuin kelistä käyntiin, vaikka eipä täällä etelässä ole tainnut olla kuin pahimmillaan -26C pakkasia.
jos et omista nurkista löydä sopivaa, niin laita yvä jokunen noita itelläkin nurkissa pyörii.
Re: 21083 1500i '00 "Kuiskari"
Lähetetty: 20.2.2010 22:39
Kirjoittaja Jokari
Onko sillä nyt oikeasti jotain merkitystä maksaako se johto 15 vai 30€ kun sen itselleen kerran ostaa? Ja se on lähes ikuinen ja käy aina seuraavaankin räppänään jossa on samanlaiset systeemit. Halpa hinta se on minusta lämpöisestä autosta 30€...
Re: 21083 1500i '00 "Kuiskari"
Lähetetty: 20.2.2010 23:00
Kirjoittaja Jaccez
Ohan se huomattu että Ladamiehet ovat aitoja pussihousu-ukko-mopiili-seniili-pöpilistejä.
"en mä tästä kymppiä maksa, kun kaveri sai samanlaisen viime viikolla vitosella"
Re: 21083 1500i '00 "Kuiskari"
Lähetetty: 20.2.2010 23:58
Kirjoittaja pikku-maukka
Jokari kirjoitti:Onko sillä nyt oikeasti jotain merkitystä maksaako se johto 15 vai 30€ kun sen itselleen kerran ostaa? Ja se on lähes ikuinen ja käy aina seuraavaankin räppänään jossa on samanlaiset systeemit. Halpa hinta se on minusta lämpöisestä autosta 30€...
onhan sillä kun ei sitä 30€ ole.
Re: 21083 1500i '00 "Kuiskari"
Lähetetty: 21.2.2010 0:15
Kirjoittaja rudolf
jos pikkupäädefa niin 4kpl löytyy kotoa ja varmasti joutaa pari myydä. Ei maksa 30e mut jos pienen jallun sais/kpl (mitä enempi tähtiä etiketissä, sitä värikkäämpi johto.)
Re: 21083 1500i '00 "Kuiskari"
Lähetetty: 21.2.2010 0:18
Kirjoittaja mush
Niin ja kyse on periaatetta kanssa, onhan tuo uuden hinta nyt aika rahastusta johdonpätkästä, mikä ei edes vaikuttanut kunnon kumikaapelilta.
Re: 21083 1500i '00 "Kuiskari"
Lähetetty: 21.2.2010 0:23
Kirjoittaja Jokari
Eihän kunnon ladamies käytä periaatteesta edes lohkolämppäriä, miksi siis edes harkita piuhaa sellaiseen?