Sivu 1/2

Vieläkö joku muistaa C64?

Lähetetty: 5.12.2009 19:42
Kirjoittaja punanenä

Re: Vieläkö joku muistaa C64?

Lähetetty: 5.12.2009 23:18
Kirjoittaja lada 1200s
Minä muistan vielä osan noista, vaikka taidan olla aika viimeistä vuosikertaa ('83) joka
kuusnelosta vielä täysillä pelasi.

Re: Vieläkö joku muistaa C64?

Lähetetty: 6.12.2009 3:01
Kirjoittaja jta
Muita en muista mutta giana sisters oli todella kova sana. Joskus oli kuusnelonen itelläkin mutta nykyisellään harmittaa kun se annettiin silloin joskus pois kun tuli amiga 500 lisämuistilla tilalle. No onneksi saa kuitenkin tässä jossain vaiheessa 8bit nintendon takasin.

Ja lada1200s on hyvää vuosikertaa. :D

Re: Vieläkö joku muistaa C64?

Lähetetty: 6.12.2009 9:53
Kirjoittaja fordvaltonen
Muistissa on. Meillä oli ensin semmonen tummahko ruskea pullea "vanha" C64 ja sitten vaaleampi ja laihempi "tuoreempi" versio. Ja Amiga 500 ton sitten korvasi, oli siinä lisämuistikin, että oli aikanaan hieno laite.

Jotain muistan myös vuodesta 1983, taisin käydä Tampereella syntymässä tuolloin :lol:

Re: Vieläkö joku muistaa C64?

Lähetetty: 6.12.2009 10:28
Kirjoittaja juha
meikäläisen eka kone oli vic20
eli 64 oli tosi kova sana

Re: Vieläkö joku muistaa C64?

Lähetetty: 6.12.2009 13:43
Kirjoittaja xum128
Moro!

Meillä oli kans aikoinaan C64 ja tuli sillä pelailtua, vaikkei siitä ihan kauheesti ymmärtynyt silloin.
Ite oon syntynyt 85 ja isoveljet muutamat vuodet aikaisemmin. Ne noista paremmin ymmärsi, kun olivat vanhempia ja viisaampia.
Yks peli jäi hyvin muistiin, mutta ei oo hajuakaan mikä se oli. Muistaa vaan, että siinä oli joku musta robottihevonen(?) ja sillä piti tuhota vihollisia(ketä ne sitten olikin).Tietääkö kukaan moista peliä vai onko se joku oma ihmemuisto lapsuudesta?
Isän luona tuo C64 on vieläkin. joskus piti kasata se, mutta se jäi.

Sitten kun tosta aika jätti isä kysyi ostetaanko serkulta amiga vai hommataanko oikein 120mhz pc? Vastaus oli aika selvä: PC!

Re: Vieläkö joku muistaa C64?

Lähetetty: 6.12.2009 15:33
Kirjoittaja 1500i
Itsellä ei ole ollut mutta sukulaisilla oli tai en muista sen kummemmin oliko edes ko.laitette? Olikos siinä ne c-kasetin tapaiset pelit vai oliko kyseesä jokin muu laite?

8-bit Nintendo oli kuiten pääasiassa se mikä oli käytössä heillä ja myöhemmin ostin myös itse sellaisen. Se alkuperäinen on vieläkin ja yhden pelastin romuihin menosta (toimiva täyd.paketti) :D
Mukavia kamppeita tulee joskus vieläin ajan kuluksi viriteltyä tuo vaikkei pelejä hirveästi olekkaan mutta siitä huolimatta.
Nuo ohjaimet oli mitä yleensä meni muuten kestävä. Kuopiossa oli aikanaan liike jossa myytiin pelejä ja oheislaitteita taisi lopettaa jo 90-luvun lopulla :roll:

Re: Vieläkö joku muistaa C64?

Lähetetty: 6.12.2009 15:53
Kirjoittaja Nonnis
Ei köyhillä tommosia ollut.

Re: Vieläkö joku muistaa C64?

Lähetetty: 6.12.2009 15:56
Kirjoittaja 1500i
En kai minäkään tuota uutena ostanut jos sitä luulette :lol:

Re: Vieläkö joku muistaa C64?

Lähetetty: 6.12.2009 17:48
Kirjoittaja juha
ekan pelikonen minkä ostin utena oli pleikka1
sen jälkeen pleikka 2 nyt löytyy nintedo wii ja x-box 360

Re: Vieläkö joku muistaa C64?

Lähetetty: 6.12.2009 22:01
Kirjoittaja 1500i
Tuolla voi verestää muistoja C64 ja 8-bit osalta on myös muita. http://www.nintendo8.com/
Kyllä se on ainut ollu tuo 8-bittinen mikä on ollu. Tietokoneella jonkin verran pelannu mutta ei enää niinkään.

Re: Vieläkö joku muistaa C64?

Lähetetty: 7.12.2009 8:34
Kirjoittaja Lada-Jussi
me oltiin vähän parempaa luokkaa, ja meillä oli C128, tosin ärsytti kun kaikki pelit oli kasetilla ja pelejä oli aika vähän, levykkeet olisi ollut kätevämpiä ja nopeampia, kiva ladata peliä puolituntia. Noi onkin viimeisiä aikoja kun jotain tuli pelattua, näitä nykyisiä laitteita ei juurikaan tule käytettyä edes pasianssin pelaamiseen, on tärkeempääkin tekemistä. minä ja -78 mallin velipoika touhuttiin paljonkin C128:n kanssa, mutta siinä ohessa sisko -86 ja jopa vielä veli -90 pääsivät tutustumaan tähän maailmaan, tosin taisi tälle nuorimmalle Pleikkari tulla paljon tutummaksi.

Re: Vieläkö joku muistaa C64?

Lähetetty: 7.12.2009 15:14
Kirjoittaja Team perseauki racing
rasittava kapine tuo kasetti asema, jos kasetilla oli useampi peli niin kelailua kierros luku laskuria tuijottaen ja tutuksi tuli syntax error teksti.
tuli aikanaan hukattua tyhmyksissään pois.
tämän jälkeen tuli 486 sx 33....
toki 8 bittinen nintedo vielä löytyy ja jonkilainen nippu pelejä, varsinkin pikku päissään hauskoja näin vanhemmalakin iällä

peli jota ehdottomasti eniten tuli pelattua oli jossa piti pää hahmo saattaa baarista kotiin , väestellen kadulla kävelevää väkeä ym....
löytyi 4 kasetin peli kokoelmasta. nimen kun muistaisi niin voisi josku emulaattorin kanssa verestää muistoja

Re: Vieläkö joku muistaa C64?

Lähetetty: 7.12.2009 22:10
Kirjoittaja Yogi
Saatiin -89 jouluna velipojan kanssa yhteisjoululahjaksi C64 -setti, jossa kasettiasema, pari joystickia ja peleinä Gold, Silver, Bronze + erikseen samalla saatiin Hunchback. Niissä riitti joulupäivät hakkaamista. Tuli sellaisessa isossa Commodore-laukussa (joka mulla on edelleen käytössä, sinne mahtuu PC-torni). Muistaakseni toi setti maksoi kaupassa 1600mk tai 1900mk silloin. Myöhemmin siihen ostettiin Ruotsista lerppuasema, "kun halvalla sai". Veli sai vuosia myöhemmin 8-bit Nintendon, sit jossain välissä tuli 386SX jne. Kuusnepa ja Nintendo on edelleen toimivina tallessa ja välillä ne tulee kaivettua esiin vain huomataksemme, että aika kultaa muistot...

Nykypelaamisestani voisin sanoa, "mitä ei tietokoneella pysty pelaamaan, sitä ei tarvitsekaan pelata".

Re: Vieläkö joku muistaa C64?

Lähetetty: 7.12.2009 23:44
Kirjoittaja mikko853
c64 ei ole tuttu, mutta monien vanhojen pc-pelien tunnarit ovat syöpyneet mieleen.. ensin 286:n pc-piipperi versioina, myöhemmin juhlavin adlib äänin 486:lla 8)

mm. One Must Fall 2097 ja Lotus 3 tunnarit on mahtavia :D Doomit ja Duke Nukemit kaikki jo tietääkin.