Sivu 1/1

Nappistartin teko.

Lähetetty: 20.10.2009 23:17
Kirjoittaja Hannnu
Elikkäs mitenkä saisin tehtyä startti namiskan mitä painettaessa auto lähtee käyntiin? Oli joskus peltoauto DX corollassa semmonen :)

Re: Nappistartin teko.

Lähetetty: 21.10.2009 23:14
Kirjoittaja pikku-maukka
varmaan sillee että virtalukon piuhoista se piuha poikki mikä antaa startille herätteen ja palauttava katkasia välii, mikä se piuha on en tiedä

Re: Nappistartin teko.

Lähetetty: 22.10.2009 10:13
Kirjoittaja Pavlovits
Eikös tuon tavallisen nappistartin uutuusarvo ole jo aika olematon. Saman tien voisi suunnitella jotain erikoisempaa, esim kaukovalovilkusta tai tööttinappulasta startaavaa.
Vaikka en noista sähköistä mitään ymmärräkään, kannattaisiko tuo avainstartti jättää ennalleen ja jos välttämättä haluaa startata muualta, rakentaa se uusi systeemi rinnalle.

Re: Nappistartin teko.

Lähetetty: 22.10.2009 13:52
Kirjoittaja ElManu
pikku-maukka kirjoitti:varmaan sillee että virtalukon piuhoista se piuha poikki mikä antaa startille herätteen ja palauttava katkasia välii, mikä se piuha on en tiedä
Aivan, solenoidille menevä johto. Ite laittasin viel releellä, jota ohjataan sil napilla. Virrat pitää sit viel laittaa avaimella päälle.

Omassa 2105:ssa se piuha oli muistaakseni paksuin punanen, mutta kokeilemallahan se selviää! Ite kokeilin yksinkertasesti katkomalla piuhoja. Millonka ei ennee starttaa, johto on oikea.. ;)

Re: Nappistartin teko.

Lähetetty: 1.11.2009 2:28
Kirjoittaja Hannnu
Tein sen manun neuvojen mukaan, Eli startin heräte piuhaan releeltä akun kautta virta, Ja vielä hävittäjä mallinen katkasija ennen varsinaista käynnistys nappia, Joten ei tule vahinko startteja muutakuin tahallaan, Menee se hävittäjä katkasija suhteellisen herkästi off asentoon.