Sivu 1/1
Postin jakeluauto
Lähetetty: 28.7.2009 16:46
Kirjoittaja Pavlovits
Postin täysin palvellut.oikealta ohjattava Corolla. Oranssi, ruosteeton, kuskin penkki vähän nuhruinen. hinta huomattavasti alle listahintojen.
Mitenkä tuollainen Stop-and-Go -ajo mahtanee vaikuttaa auton tulevaan kestävyyteen?
Re: Postin jakeluauto
Lähetetty: 28.7.2009 20:41
Kirjoittaja lada 1200s
En ole kuullut että tekniikan kanssa olisi ollut juuri ongelmia. Helmakotelot
ja alusta saattaa olla paikoittain puhkiruostunut jo viiden vuoden iässä. Mutta jos se kerran on ruosteetonkin...
Re: Postin jakeluauto
Lähetetty: 29.7.2009 0:02
Kirjoittaja Mara
Teoriassa hyvin huollettuja ja paljon kolhittuja. Aisinin automaatti jokseenkin kestävä, öljytkin yleensä vaihdettu, paitsi "perään" ei välttämättä koskaan.
Jarruja vaihdellaan ammattiajossa välipalaksi samaan aikaan öljyjen kanssa ja etusiivet sitten joka toisessa huollossa.

Kestävyyteen ei noissa juurikaan aiempi ajotyyli vaikuta.
Noista olisi sitten hyvä tietää, että missäpäin Suomea sillä on tehty töitä, vaikuttaa jonkun verran yleiskuntoon joka asiassa. Maalaismallit parempia, isojen kaupunkien ruoskat onkin sitten jo kokeneita.
Mikäs niissä, vahvoja värkkejä joista on ojanpuolen ovesta kulunut kaikki mahdollinen jo vuosia sitten. Onneksi normipeleistä saa vähän käytettyjä osia just sille puolelle.
Jos meinaat sellaisen ostaa, olisi hyvä saada reilulle koeajolle, mielellään muutamaksi päiväksi, että saa varmuuden haluaako sellaisen oikeasti..
Re: Postin jakeluauto
Lähetetty: 30.7.2009 11:58
Kirjoittaja Lada Scandinavia
Kestääkö automat laatikko postinkäytön jälkeen, se on isoin ongelma, koska minkälaisija kuskeja on sitä ajanut, sellä suuri merkitys.
Jos auto on ollut niinsanotusti vara-autona, niin toinen kuski on revittänyt sitä kunnolla ja ei ehkä pysäytä autoa, kun vaihtaa R:ltä D:lle.(hälläväli tyyli)
Myöskin onko auto ollut myös varhaisjakelun vara-autona, silloin taatusti sitä on revitetty.
Kaupungissa ajettu postinauto voi alustaltaan olla parempi, kun taas maaseudun auto.
Meinaan maaseudun kuski ei mitään kuoppia väistele ja ajaa talla pohjassa, varsinkin varhaisjakeluajossa.
Myös soratie kuluttaa pohjan, kuin hiekkapuhallus. Kaupungissa taas suola syö ja ei niitä pikapesuissa juurikaan käytetä.
Siis en suosittele, ellei jokin poliittinen näkemys ostoon

Re: Postin jakeluauto
Lähetetty: 31.7.2009 10:30
Kirjoittaja IL02
Kaytettyjen autojen hinnat on jo tulleet niin halvoiksi, etta ei kylla mielestani kannata ostaa vaikka "halvalla" saisi.
Re: Postin jakeluauto
Lähetetty: 27.8.2009 15:01
Kirjoittaja rotsi4
Onhan tuo Japanilainen Toyota Corolla harvinaisen kestävä auto, ei ammattiajokaan sitä ihan heti riko. Alustassa voi kyllä ruostetta olla vaikka sitä ei päällepäin näykään.
Automaatin öljy kannattaa tarkistaa tikusta hyvin sujuneen koeajon jälkeen, jos se haisee palaneelle on jossakin vikaa.
Oikean puoleisen ohjauksen vuoksi varaosahuolto voi toimia joidenkin korin osien kanssa tilauksien varassa ja tälläistä on ehkä hankala myydä eteenpäin.
Koeajo ja huolellinen tutkimus auton alta paljastaa hyvin auton kunnon, myös renkaat kannattaa tarkistaa, jos ovat huonot niin entistä isommat tutkimustoimenpiteet.
Missä näitä halpoja vaihtoautoja muuten myydään ? ainakin kaikissa minun tietämissä paikoissa autot ovat kalliita.
Re: Postin jakeluauto
Lähetetty: 29.8.2009 10:15
Kirjoittaja IL02
Halpuus on tietenkin suhteellista, mutta lievaa katkeruutta tuntien voin sanoa, etta kylla nailla nykypaivan 18-vuotiailla on asiat paljon paremmin kuin minun nuoruudessani kun sita ensimmaista autoani olin ostamassa. Silloin kun maksimissaan "kymppitonnin" autoa etsiskelin, niin tarjolla oli rumia ja rupisia loppuunajettuja ysiysi saappeja, brassiescortteja yms. p*skaa, mutta nykyisin jo 500 eurolla saa paljon hienompia ja parempikuntoisempia autoja.
Re: Postin jakeluauto
Lähetetty: 29.8.2009 13:31
Kirjoittaja Pavlovits
Oletko muuten huomannut, että kun olet ostamassa jonkun hintaista autoa, juuri sen hintaisista ei oikein löydy, mutta vähän kalliimmissa olisi valinnan varaa.
Re: Postin jakeluauto
Lähetetty: 29.8.2009 14:38
Kirjoittaja Mara
No ei tunnu oikein järkevää tarjontaa olevan, vaikka olen venyttänyt budjetin jo toiselle tonnille.
Kaikissa on sitä
ajoaikaa max. pari kuukautta ja taas hitsataan.
Ei kiinnosta mikään mätä Golffi tai Kadetti. Ladasta puhumattakaan.
Re: Postin jakeluauto
Lähetetty: 8.9.2009 13:00
Kirjoittaja veli alexei
Erästä Postin vanhaa Corollaa tässä käytiin katsomassa. Oli niin mätä ja katsastus lähestymässä, että tiukka pyynti 1300 euroa tuntui pikkuisen liian suurelta summalta auton kuntoon nähden eli ostamatta jäi.
Re: Postin jakeluauto
Lähetetty: 9.9.2009 14:02
Kirjoittaja Mara
On kyllä aika kova pyynti 1300. Oliko edes 111-koppaa, eli mulkosilmämallia vai peräti 100-sarjaa?
Ite myin uudempikoppaisen, oikeasti hyväkorisen, jopa autonnäköiseksi maalatun yksilön 15" aluvanteilla, eikä se maksanut paljon enempää..
Re: Postin jakeluauto
Lähetetty: 9.9.2009 19:34
Kirjoittaja START
kyllähän kelpo autoja saa jo 5000eurolla...
mutta kulkuneuvoja sitten halvemmallakin
