Sivu 1/1

Mistä pakkasproppu?

Lähetetty: 8.12.2008 16:51
Kirjoittaja Toveri Sladimir
Minkähän kokoinen on tarkalleen takavetoisen Ladan koneen pakkasproppu ja mistähän sellainen vielä löytyisi? Tarkoitus ottaa massalla mönjätty vuotava lohkolämmitin pois ja laittaa tilalle uusi pakkasproppu. Mitattuna se on noin 40mm, mutta mikä on oikea mitta? Ei ainakaan 40mm proppua löydy sitten mistään. Yleisimmät tarvikemaahantuojat ja Motonetti ovat jo luopuneet moisista tarvikkeista.

Re: Mistä pakkasproppu?

Lähetetty: 8.12.2008 17:15
Kirjoittaja Ukki
Tervehdykset toivottelen.
Sorvauta samankokoinen metallilevy kuin lohkolämmittimessä on ja ota sen kiinnikkeet sekä kiinnitä niillä pelkkä levy lohkoon. Kannattaa samalla sorvauttaa o-renkaan ura levyyn, niin tulee tiivis.

Re: Mistä pakkasproppu?

Lähetetty: 8.12.2008 17:19
Kirjoittaja Toveri Sladimir
Onhan niitä vaihtoehtoja, mutta tahtoo alkuperäisen ratkaisun.

Re: Mistä pakkasproppu?

Lähetetty: 12.12.2008 6:40
Kirjoittaja samarai

Re: Mistä pakkasproppu?

Lähetetty: 12.12.2008 8:00
Kirjoittaja Toveri Sladimir
samarai kirjoitti:Tuossa ainakin mitat:
http://www.pasker36.ru/catalog/goods.php?id=9870
Kiitos! 1 9/16" eli 39,75mm löytyy joltain tukkurilta, mutta millinenhän se sitten on niinkuin arvelinkin. Saa tarjota, jos jollain on.

Re: Mistä pakkasproppu?

Lähetetty: 13.12.2008 19:58
Kirjoittaja köhmä
Eikö muka löytyny Siilin autotarvikkeelta?

Re: Mistä pakkasproppu?

Lähetetty: 13.12.2008 20:02
Kirjoittaja Toveri Sladimir
köhmä kirjoitti:Eikö muka löytyny Siilin autotarvikkeelta?
No ei edes sieltä!

Re: Mistä pakkasproppu?

Lähetetty: 13.12.2008 22:35
Kirjoittaja warremies
Minäkin yllätyin että Essolta ei löytynyt, ko. roput ovat silloin varmaan oikeasti loppumassa Suomesta. Nyt äkkiä tekemään repro-osia tai sitten joutuu olemaan kokonaan venäläisten tuontiosien varassa.. :?