Sivu 1/1

oviverhoilun vaihto

Lähetetty: 8.10.2008 20:46
Kirjoittaja START
nyt rupes mietityttään että millä takavedon oviverhoilun saa kiinni ovipahviin? ostin komeet punasella kankaalla verhoillut ovipahvit, mutta takapahveista oli paffit mädäntyneet piloille. nehän on kovalevyä. ruuvasin toisesta ladasta paffit irti ja revin mustan verhoilun pois. ensin ajattelin (niin kuin vakiokin osittain oli) niitata verhoilu takapuolelta pahviin, mutta eihän mulla ole niin lyhyitä niittejä (kaupasta kyllä varmaan saa) mutta suurempi ropleema onkin että mun niitti "pyssy" tai semmonen normi nitojahan se on, ei saa niittiä uppoon kovalevyyn. joko niitti menee solmuun tai sitten se ei vaan kerta kaikkiaan uppoo siihen. puuhun ja vaneriin se kyllä uppoo mutta ei siihen. nyt sitten tarvisin hyviä vinkkejä millä tuo siihen ommellaa? ei se oikeen pelkästään liimaamalla onnistu, on ainakin hankala saada kiristettyä rypyt pois. vai heitänkö kovalevyt kuuseen ja laitan jotain vaneria? siihen olis kyllä hyvä rakentaa erkkasarjan keskiäänelle paikka :?

Re: oviverhoilun vaihto

Lähetetty: 9.10.2008 0:31
Kirjoittaja IlkkaHe
Ihte laittelin nuitten C-pilareitten suojamuoveihin (2105) uudet verhoilu kankaat niittipyssyllä (siis painetaan vivusta, sitten PAM ja niitti paukahtaa kiinni. Paperi nitojalla tuskin kannattaa edes kokeilla.) Ja kyllähän ne sinne upposi. Ei nyt ihan niin hyvin kuin johonkin puuhun, mutta kun paino kovasti, niin meni se. Liimasin sen myös kiinni, ja laitoin vielä asennusta helpottamaan sitä ihanaa jeesus teippiä sinne tausta puolelle, ja pysyy se vielä tänäkin päivänä paikoillaan :lol:

Kyse oli ilmeisesti nappiksesta? siinähän taitaa nuo ovipaneelit olla aikalailla suoraa tasaista matskua, joten helppo tehä vaikka vanerista uusi, johon myös niitit uppoo. Kannattaa mielestäni laittaa myös kankaan/nahan/tms. Ja tuon vanerin väliin ohut kerros jotain pehmustetta (5mm, luulisin olevan soppeli. vanua siis, saa varmaan kaikkialta mistä askartelu välineitä saa) niin siitä tulee mielestäni siistimpi näin, kun verhoilu hieman "pullistuu" ulospäin, ja kahvat sun muut hieman painuvat siihen.

Re: oviverhoilun vaihto

Lähetetty: 9.10.2008 16:29
Kirjoittaja START
jep juuri kuvaamasi nitojaa käytin, ei onnistunut. tarvii jostain etsiä lyhempiä niittejä niin voi edes olla jotain mahkuja. jos tarkkoja ollaan niin noi on 2107 vakio punanen verhoilu. mitään haisua ei ole että passaako nappikseen mutta kokeillaan ja sovitellaan tarpeen mukaan.
ei vaan nää sisusta ja muutenkin kankaitten kanssa pelaaminen ole mun juttu :? mieluiten tekisin vaikka alu-turkkileystä tai jostain pellistä, mutta tarvii käyttöpelissä vähän hifistellä

Re: oviverhoilun vaihto

Lähetetty: 11.10.2008 1:06
Kirjoittaja urpo600
Itte sahasin kovalevyltä sopivan palan.
Kuva

Ja liimasin siihen jonkunlainen pehmuste. (sama mikä käytetään laminaattilattian alle)
Kuva

Sitten vedin nahka päälle ja kiristin kunnolla.
Kuva

Ja takapuolelle niittasin "niittajalla", käytin 8mm niitit, mut ei ne ihan kunnolla
siihen kovalevyyn uppos. Mutta nahka on ainakin toistaiseksi pysynyt kiinni.
Kuva

Re: oviverhoilun vaihto

Lähetetty: 15.10.2008 8:27
Kirjoittaja START
jep nyt on mullakin verhoilut paikallaan, onnistukin jopa, toiseen takapahviin hyvin ja toiseen sitten vähän huonommin. niitteinä käytin 6mm pitkiä ja ei jää pisteleen kankaan taakse