Sivu 1/1

Tuplalampun koristekromilistojen kiinnikkeet

Lähetetty: 5.10.2008 2:05
Kirjoittaja thecrazed
Eli onko tietoa kellään mistä noita muovikiinnikkeitä sais? Kyseessä '79 1300S. Niitä klipsejä ei oikeen meinaa ehjänä saada irti mitenkään..

Re: Tuplalampun koristekromilistojen kiinnikkeet

Lähetetty: 5.10.2008 2:39
Kirjoittaja PöyhöinKuusaalt
Minulla on tuo sama etsiminen sitten joskus edessä, jos nyt niitä kromeja edes 2106 FIINIin laittelen. En kyllä uskalla edes kuvitella, että niitä saisi muuta kuin VenätänMaasta, jos sieltäkään. Vaikka onhan siellä niitä Joppareita...

Re: Tuplalampun koristekromilistojen kiinnikkeet

Lähetetty: 5.10.2008 13:12
Kirjoittaja thecrazed
Kysytäänpä näin että jos niitä ei mistään löydä helpolla niin millä ootte kiinitellyt niitä listoja? Varmasti löytyy monennäköisiä keinoja joten kertokaahan mitkä on hyväksi todettu!

Re: Tuplalampun koristekromilistojen kiinnikkeet

Lähetetty: 5.10.2008 20:55
Kirjoittaja Yogi
Millaset kiinnikkeet siellä on? Kannattaa ottaa malli käteen ja painella autotarvikeliikkeeseen. Varsinkin pitkään pystyssä olleiden puljujen kiinnikelaatikoista löytää kaikenlaista. Mäkin löysin Ladan ovipahvien kiinnikkeet ihan paikallisesta puljusta.

Re: Tuplalampun koristekromilistojen kiinnikkeet

Lähetetty: 5.10.2008 23:06
Kirjoittaja thecrazed
Semmoset muoviklipsit, ei nyt satu kuvaa olemaan mut pitääpä käydä kyselemäs varaosaliikkeistä!

Re: Tuplalampun koristekromilistojen kiinnikkeet

Lähetetty: 5.10.2008 23:32
Kirjoittaja PöyhöinKuusaalt
Minun Tuppelilampussani on ainakin 2laijisia. Helmalistoissa tai yleensäkin leveissä listoissa on leveämpiä ja sitten sellaisia säälittävän pikkuruisia niissä kapeissa listoissa.

Listassahan on sisäpuolella ura taitteineen. Kyllä sinne varmaan voisi asettaa samanlaiset kuin esim. 1977 KRIINIssä on. Eli pyöretät nappimaiset rei´istä siisään työnnettävät kartiomatiset nappulat.

Re: Tuplalampun koristekromilistojen kiinnikkeet

Lähetetty: 6.10.2008 8:16
Kirjoittaja lada combi
thecrazed kirjoitti:Eli onko tietoa kellään mistä noita muovikiinnikkeitä sais?
Oletko katsonut jo Nippelit.netistä: http://hmr.bittikeskus.com/nippelit/index.php, sieltä voisi löytyä... :?

Re: Tuplalampun koristekromilistojen kiinnikkeet

Lähetetty: 9.10.2008 20:10
Kirjoittaja thecrazed
Klipsejä löytyikin yllättäen Kemin paikallisesta varaosaliikkeestä (T. Paakkari)! Löytyivät ihan vain kysymällä ladan listan kiinnikkeitä joten ei niitä ilmeisesti kovin montaa mallia ladaan ole sitten. Hintaa oli 20cent/kpl eli 25kpl pussille tuli 5e hintaa. Pahoittelen että tuhalsin toisten aikaa kysymällä sitä täällä ennenkuin kävin edes kysymässä varaosaliikkeestä, :roll: :oops: :arrow: toisaalta nytpä muutkin tietävät että niitä löytyy muualtakin kuin venäjältä :)

Re: Tuplalampun koristekromilistojen kiinnikkeet

Lähetetty: 10.10.2008 8:57
Kirjoittaja PöyhöinKuusaalt
Hienova että löysit! Käyvätkö ne kiinnikeet kaikkiin kromilistoihin? Kaariin, kynnykseen ja ns. vauhtiraitaan keskellä kylkeä?

Itselläni on tuossa 2106 -84 ainakin 3lajisia listakiinnittimiä. Olisihan helppoa, jos löytyisi jotakin yleismallia, joka sopii kaikkiin. Epäilen kyllä moista, koska listat ovat niin erikokoisia ja erimuotoisia.

Re: Tuplalampun koristekromilistojen kiinnikkeet

Lähetetty: 10.10.2008 14:48
Kirjoittaja thecrazed
Yhen laista oli vain tarjolla ja itselläni ainakin kaikissa muissa listoissa on sellaiset paitsi takakontin reunassa olevassa. Muut takakontissa olevat listat ovat kuitenkin samalla kuin muussakin autossa. En ole kokeillut käyvätkö kiinnikkeet myös tuohon erilaiseen takakontin listaan, koska siitä lähti jokainen klipsi ehjänä irti :shock:

Re: Tuplalampun koristekromilistojen kiinnikkeet

Lähetetty: 10.10.2008 21:41
Kirjoittaja PöyhöinKuusaalt
Lieneekö sitten tuossa minun -84 tupliksessa erilaiset listat kun tuollaisessa kromipuskurihienoudessa. Tässähän on ne mahdottomat JenkkiPuskurit. Todella rumat, mielestäni. Myyn heti pois jos joku ostaa.

Saatan kyllä myydä nuo kromitkin joskus. Ei tuollaista kannata entisöidä. Siitä voisi saada muuten jonkun mielenkiintosisen riisutun. Ei tunaroidun, vaan riisutun. No, siinä on niin paljon tekemista, että eipä suunnitella nyt yhtään.

Mutta hienoa, että listanappuloita on olemassa ja osuu tarvitsijan kohdalle.