Sivu 1/2
Moottorin nostaminen
Lähetetty: 19.4.2004 16:28
Kirjoittaja Lattarauta
Mahtuuko lada 1200L:n koneen nostamaan pois pakosarja ja vaihdelaatikko paikallaan?
Lähetetty: 19.4.2004 16:39
Kirjoittaja mika
kokeilemalla selvii.. epäilen kuitenki vaihelaatikon kaa nostamist.. ite nostin ne irrallaan...

Lähetetty: 19.4.2004 17:43
Kirjoittaja RTJN65
No jos syyläri on edestä pois ja konepeltiä ei ole niin... pitäisi kai lähtemän. Joutuu vähän kääntelemään poisottaissa.
hmm
Lähetetty: 19.4.2004 18:20
Kirjoittaja Lada-Jussi
mä en millään saanut yhtäaikaa pois vaikka oli rälläköity jo lähes koko etupää irti. Yritin hulluna käsin kiskoa sitä suoraa etukautta pois mutta otti kiinni minne milloinkin. No mutta tietysti jos on kunnon työkalut niin kai niillä....
Lähetetty: 19.4.2004 19:04
Kirjoittaja RTJN65
Kyllähän siitä vaihteistosta on otettava keppi kaiketi kokonaan irti, niin kuin se taka kiinnitys rautakin. Myös tuulettajan siivet voi olla liikaa.
Kun kone/laatikko pakettia on otettu noin 5-8 cm eteenpäin. se pitäisi nostaa kaiketi aika pystyyn ja sitten taas eteenpäin ja taas pystympään.
Lopulta kaiketi tulee ulos. En ole ladalle ikuna kokeillu mutta miksei toimisi.
Ainakin Ford Taunus mallisessa kulkupelissä homma onnistuu.
Lähetetty: 19.4.2004 21:23
Kirjoittaja Stefa
Kerran tullut tuo kokopaketti otettua kerralla ulos (1200L TC:llä) ja nyt voisin väittää että helpompi irroittaa kone ja laatikko erikseen. Vaihdekepille piti kardaanitunneliin rälläköidä lisätilaa ja myös vedettiin laikalla auton keulasta noin metrin leveä pala pois. Silti piti olla keula aika korkealla että se keppi mahtui pois. Kyseessähän oli koriltaan niin huono auto ettei sillä mitään tehnyt. Kuulemma oli tuolla korilla joskus ralliakin ajettu.
Lähetetty: 20.4.2004 18:58
Kirjoittaja Mosse-Aksu
Ei ole kokemusta, mutta moottori ja laatikko yhdessä on aika pitkä yhdistelmä. Luulisi vaativan alaspäin tilaa, että saa taivutettua konehuoneen kautta ulos.
Lähetetty: 20.4.2004 19:17
Kirjoittaja Lada_Racing
lähtee tosi helposti kokonaisena kun ottaa syylärin,konepellin ja vaihdekepinjatkon pois.
itte oon ottanu monta kertaa......
Lähetetty: 20.4.2004 21:36
Kirjoittaja arpati
Jos kokopakettina ottaa niin apusimpukankin irrotus helpottaa myös elämää eli koneen saa pystympään tolleen kun se ohjauksen välitanko on pois tieltä. Pois otin yksin etukuormaajalla, kaverista on kyä hyötyä ettei tarvi välillä juoksennella....kaikki hilppeet oli kine mutta se olikin 2106.....Muut irrotettavat tossa jo tulikin....Laturin poisto kyllä tekee homman hiukan helpommaksi.
Re: Moottorin nostaminen
Lähetetty: 15.1.2008 17:36
Kirjoittaja Ladan omistaja
nostin nyt näin vanhan aiheen ylös, kun haluan tietää mahtuuko moottorin irroittamaan vaihdelaatikosta helposti, kun näytti olevan nuo kiinnityspultit aika ahtaassa paikassa? ja toinen kysymys vielä että mistä kohdasta ladan moottorin saa kiinnitettyä nostoketjuun, vai laitetaanko vain nostoliina ympäri?
muutama kysymys toivottavasti myös nopea vastaus!
Re: Moottorin nostaminen
Lähetetty: 15.1.2008 17:53
Kirjoittaja lada combi
Ladan omistaja kirjoitti:mahtuuko moottorin irroittamaan vaihdelaatikosta helposti, kun näytti olevan nuo kiinnityspultit aika ahtaassa paikassa?
ja toinen kysymys vielä että mistä kohdasta ladan moottorin saa kiinnitettyä nostoketjuun, vai laitetaanko vain nostoliina ympäri?
Kyllähän ne lähtee sieltä auki (Paljon jatkovarsia ja niveliä) ja voi tunailla jonkun erikoisjikin jostain avaimesta...
Omasta mielestä on helpoin nostaa moottori vaihteiston kanssa, ei tarvii kuin apusimpukka irroittaa korista ja siirtää se alas raidetankojen kera (ja tietenkin muut asiaan kuuluvat osat mm. kardaani laatikosta, vaihteistonkannake, vaihdekeppi...) Näin mahtuu koko paketti tulemaan etukautta ongelmitta (ei tarvitse kuin vähän ohjailla moottori+vaihteisto yhdistelmää)... Omasta mielestä näin on helpoin
Moottorin saa laitettua jonku lenkuran, jos ei vakiona ja niissä vaihteiston kiinnitys pulttien alla pitäis olla nostosilmukat... kukin nostaa tavallaan

Re: Moottorin nostaminen
Lähetetty: 15.1.2008 18:08
Kirjoittaja Jokari
Mahtuu irrottamaan. Alimmaiset pultithan ei ole mikään ongelma, mut ne kytkinkopan yläreunoissa olevat kaksi pulttia on hiukan haasteellisempia jos niissä on vielä ne tehtaan nostokorvat kiinni. Nostokorvat pitää pajottaa suoriksi, jonka jälkeen ne saa aukaistua yläkautta taivutetulla lenkkiavaimella.
Jotkut on niitä kai alakauttakin availleet parilla peräkkäisellä jatkolla + nivelellä + hylsyllä, mut ei ainakaan hovikorjaajan kanssa sellaiseen pystytty.
lada combi kirjoitti:vaihdekeppi...
Hittoako sitä laatikkoa punkaamaan jos ei ole tarvis. Sisustankin saa purkaa atomeiksi, että saa vaihdekepin irti. Poislukien tietenkin 1200L/1200S, jossa on vaan repaleinen kumimatto + vähän meriheinää siinä kardaanitunnelin päällä. Todella tympeää hommaa sen karvamaton irrottelu ja kiinnittely.
Re: Moottorin nostaminen
Lähetetty: 15.1.2008 18:33
Kirjoittaja lada combi
Jokari kirjoitti:lada combi kirjoitti:vaihdekeppi...
Hittoako sitä laatikkoa punkaamaan jos ei ole tarvis. Sisustankin saa purkaa atomeiksi, että saa vaihdekepin irti. Poislukien tietenkin 1200L/1200S, jossa on vaan repaleinen kumimatto + vähän meriheinää siinä kardaanitunnelin päällä. Todella tympeää hommaa sen karvamaton irrottelu ja kiinnittely.
Ei tässä kukaan ole mitään vaihteistoa purkamassa
Esim. 2107:ssa keskikonsoli vaan pois ja olikohan joku peitelevy tms., sitten nyppää vaihdekepin pois (painaa keppiä ja ropaa sen lukitusholkin pois ---> irtoaa vaihdekeppi ja jää pieni vaihdevipu vielä laatikkoon) vai mites se oli

Lähetetty: 15.1.2008 19:32
Kirjoittaja Jusu
Jos vaihdelaatikkoa ei ole tarvis samassa savotassa irrottaa niin antaa sen olla vaan siellä, siinä tulee vain ylimääräistä osien irrottelua ja auton alla rymyämistä.
Itse olen tavallisesti kiinnittänyt nostoliinan kuljettajan puolella moottorinkorvakkoon ja toisella puolella pakosarjan ympäri.
Re: Moottorin nostaminen
Lähetetty: 15.1.2008 19:54
Kirjoittaja Team perseauki racing
kyllä se sieltä laatikkoineen tulee käsipelilläkin ja ei tarvitse mitään rassata edestä pois, muuta kuin syyläri, laturi,vesipumppu ja vaihdekepin juuri... nuita on monta kaveri porukassa lankunpätkän ja parin vanhan turvavyön turvin nostettu, kaksi nostaa ja yksi nostelee ja kääntelee laatikkoa tarpeen mukaan... kaikkein parhaiten mahtuu jos noin pelkästään purkumielessä niin edestä rälläkällä sei poikittais palkki poikki johon konepelti tulee kiinni
tuossa kuvassa hyvä esimerkki, tosin nostoon jo saattin jopa liina, mutta konehuoneesta ei juuri mitään purettu, pakosarjakin jäi putken päähän roikkumaan
http://www.ladakerho.fi/ladagalleria/di ... =348&pos=7
mutta jos ei rälläköidä(ei pakko mutta helpottaa) raaski ja ittekseen touhuaa niin helpoimmalla pääsee kun rassaa laatikon ensin poes