Sivu 1/1

Nivan lämmityslaite, neuvoa!

Lähetetty: 21.2.2008 15:19
Kirjoittaja ostaja
Kävi seuraavasti:

Nivan lämmityslaite toimi hienosti ja kuumaa tuli. Sitten väänsin vahingossa kylmä-kuuma -vipua täysin kylmälle, jolloin ilmeisesti jokin lämmönsäätöläppä meni jumiin. Lopputuloksena tulee pelkkää kylmää ja vipu liikkuu nahkeasti (jotain siis jumissa läämönsäädössä)

Onko tähän mitään muuta korjauslääkettä kuin koko kojelaudan irroittaminen?

Aargh.


Kiitos etukäteen.

Re: Nivan lämmityslaite, neuvoa!

Lähetetty: 21.2.2008 19:33
Kirjoittaja pressa
vaijerin kuori irtosi kiinnikkeestä. katsoppa apukuskin jalkatilasta ylöspäin niin pitäisi hana näkyä. (tämä on arvailua kun en ole nivaa tutkinut mutta pitkälti takavetoisen kanssa sama)

Re: Nivan lämmityslaite, neuvoa!

Lähetetty: 21.2.2008 19:37
Kirjoittaja Jokari
Yleensä vaijerinkuori tuppaa luistamaan sieltä vivun päästä; tottakai aina vaikeammasta paikasta :D Joskus säkällä hanankin päästä...noh kattomalla selviää.
Eikä siis tarvitse irrottaa kojelautaa.

Re: Nivan lämmityslaite, neuvoa!

Lähetetty: 4.3.2008 16:18
Kirjoittaja bizar
Onko muuten ihan normaalia kun mulla ei nivea puhalla ollenkaan lämmintä tyhjäkäynnillä vaan vasta sitten kun antaa kierroksia..? :roll:

Re: Nivan lämmityslaite, neuvoa!

Lähetetty: 4.3.2008 16:42
Kirjoittaja aropupu
onhan tarpeeksi nestettä..
jostain johtuen kuitenkin neste ei kierrä kunnolla/ei saa painetta tarpeeksi..
vesipumppu selvä,letku lytyssä,kenno tukossa...

Re: Nivan lämmityslaite, neuvoa!

Lähetetty: 4.3.2008 16:46
Kirjoittaja bizar
vesipumpun vaihoin pari viikkoo sitten kun vuoti nestettä pihalle eikä auttanu.. oiskohan ilmaa kennossa tai jottain :cry:

Re: Nivan lämmityslaite, neuvoa!

Lähetetty: 4.3.2008 16:50
Kirjoittaja aropupu
no ota se ylempi kennosta tuleva letku raolleen kun auto käy niin sieltä ne ilmat tulee jos siellä sitä on... :)
liittyykö tuo ongelma nimenomaan tuon pumpun vaihdon jälkeiseen toimintaan?

Re: Nivan lämmityslaite, neuvoa!

Lähetetty: 4.3.2008 17:01
Kirjoittaja bizar
kyllä se ongelma oli jo ennen pumpun vaihtoa