Sivu 1/1

Kone "tukehtuu"

Lähetetty: 10.9.2007 13:54
Kirjoittaja -P-
Ilmenee seuraavanlaista oiretta:

Kun nousee mäkeä ylöspäin, kone tukehtuu, ikäänkuin kaasari tulvisi. Hetken aikaa antaa olla, starttaa kaasu aukin, niin taas hyrähtää käyntiin.
Voisko kyseessä olla neulaventtiilin jumittaminen tms. Ja välillä tuntuu tyhjäkäyntikin olevan kadoksissa. Mikä on se kosketuskytkin, mikä kaasuvivustossa on kiinni ja näyttäs tyhjäkäynnin aikana olevan "aktiivinen". Siitä on piuhat irti, miten vaikuttaa ja mihin siitä pitäisi piuhat mennä.

Pitäs varmaan jostain kaivaa Niwakkerin huoltokirja, uskaltas tuo Rölliä ruveta purkamaan :)

-P-

Re: Kone "tukehtuu"

Lähetetty: 10.9.2007 16:26
Kirjoittaja aropupu
Veikkaan sitä kaasarin tulvimista..
Tyhjäkäynnin katoaminen voi liittyä samaan vaivaan jos tuntuu että bensa rupeaa haisemaan oikein voimallisesti.

Se anturi siinä kaasuvivun vieressä ei ole oleellinen,siitä saa olla johdot irti.
Mutta siihen liittyy pyöräkotelon päällä oleva alipainekello mihin menee 2 johtoa ja 2 letkua,se letku on otettava kaasarista irti,tyhjäkäyntiruuvin vierestä.

Se ohjaa tyhjäkäyntiventtiiliä,kun sammuttaa auton se sulkee tyhjäkäyntipiirin.

Re: Kone "tukehtuu"

Lähetetty: 10.9.2007 21:02
Kirjoittaja -P-
Käytin kaasaria osina. Ekana pisti silmään kannessa kolmen ruuvin löysälläolo ja seuraavaksi löytyi teelusikallinen hiekkaa kohokammiosta.
Tuli melkoinen dejawu, kun putsailin kaasaria, webereitä jonkun olen purkanut, eikä paljoa siitä eronnut. 150 suuttimet oli molemmille kurkuille.

Yksi ongelma tuntui kylmähköllä koneella, melkein sammui ja oisin voinut vaikka vannoa, että pieni naksahdus kuului joka kerta, kun kävi kiekat alhaalla.

-P-