Sivu 1/1

takaakseli vikaa?

Lähetetty: 1.4.2007 15:59
Kirjoittaja pappa- igor
Onko taka akselissani vikaa kun kuskinpuolen pyörä on sivusuunnassa vinossa siten että pyörän etupuoli on sisempänä kuin takapuoli.... onko kyseessä vika vai ominaisuus? Ymmärtäisin vian jos koko akseli olisi vinossa mutta "apparin" puolen takarengas on ihan suorassa, mutta sisempänä kuin kuskin puolen pyörä..13" pyörällä vikaa ei edes huomannut mutta 15 & 16" vanteilla vinouden huomaa tosi hyvin... :? akseli ei pidä mitään erikoisia ääniä ja pelaa kuin junan vessa :lol:

Lähetetty: 1.4.2007 18:47
Kirjoittaja miksu
Ravistaako ajessa? Jos vetoakselin laippa on antanut periksi? Ei se muuten voi olla vinossa.

Lähetetty: 1.4.2007 20:18
Kirjoittaja Jusu
Kyllä sen huomaa 13'' pyörälläkin kun tarkkaan katsoo. Pohdiskelin joskus itse aivan samaa ja tulin siihen lopputulokseen että kyseessä on näköharha.
Kiertelepä ja töllistelepä sitä kotteroa joka vinkkelistä vähän tarkemmin niin huomaat, kuinka kyljet kaartuvat perää kohti ja siitä aiheutuu se, että renkaan etureuna näyttää olevan syvemmällä pyöränkotelossa. :idea:

Tosin silloin asento on sama molemmilla puolilla, oliskos sun aksila sitten vähän vinossa, toinen tukivarsi hitusen lyhempi tai mutkalla... :?:

Lähetetty: 1.4.2007 20:52
Kirjoittaja pappa- igor
miksu kirjoitti:Ravistaako ajessa? Jos vetoakselin laippa on antanut periksi? Ei se muuten voi olla vinossa.
ei ravista eikä kuluta gummia mitenkään erikoisesti, ei oikeen voi olla vetarin laippakaan kun pyärä on pyöriessäänkin samassa linjassa :roll: