Sivu 1/2
cabriolet samara
Lähetetty: 12.3.2007 14:31
Kirjoittaja cabrio
cabriolet samara: onko kellään kokemuksia saako suomessa rekisteriin
avo samaran 1997?? cabriolet ei ole kyläsepän viritelmä vaan "oikea" avoauto. saan auton suomeen viikolla 12 joten vinkit tervetulleita.
Lähetetty: 12.3.2007 16:28
Kirjoittaja mikko853
En keksi mitään syytä miksei saisi. Laitahan kuvia

Lähetetty: 12.3.2007 18:44
Kirjoittaja Lada-Jussi
olikos 1995 kun tuli noi EU-hyväksynnät, joten sitä uudempien pitäisi kai olla Euro-hyvksyttyjä vehkeitä. Mikäli auto tulee EU alueelta niin ei suomessa pitäis olla mitään sanomista asiaan. kannattanee kuitenkin kysyä katsastuskonttorilta, kun "ei täällä oikein kukaan mitään tiedä"
Lähetetty: 12.3.2007 21:00
Kirjoittaja jimi
Lada-Jussi kirjoitti:olikos 1995 kun tuli noi EU-hyväksynnät, joten sitä uudempien pitäisi kai olla Euro-hyvksyttyjä vehkeitä. Mikäli auto tulee EU alueelta niin ei suomessa pitäis olla mitään sanomista asiaan. kannattanee kuitenkin kysyä katsastuskonttorilta, kun "ei täällä oikein kukaan mitään tiedä"
Sillä ei ole mitään merkitystä tuleeko ajokki Eu-alueelta tai ulkopuolelta, esim. Saksassa poikkeusluvalla kilvissä oleva ajokkia ei välttämättä saa Suomessa kilpiin ilman Aken lupaa.
Ja ennenkuin joku rupee itkemään ettei Suomessa mikään onnistu niin ei ne Suomessa lailliset rakennelmat läheskään aina ole Saksassa luvallisia.
Mutta nykyään ei ole välttämättä mahdotonta kilvittää yksittäin tuotua uudempaa kuin -96 mallista EI-EU-tyyppihyväksyttyä autoa kunhan se vain täyttää
LIITE 6 sallimat poikkukset.
-Jimi-
LISÄÄ AVO SAMARASTA
Lähetetty: 13.3.2007 10:42
Kirjoittaja cabrio
KYSELIN EX KONELASTA VINKKEJÄ AVO SAMARASTA? MUUTAMA TUOTU SUOMEEN MUTTA YHTÄÄN EI OLE REKISTERÖITY NE MENI JO UUTENA ITÄNAAPURIIN. AKE:sta EI AJATUSTA TYRMÄTTY, OIKEASTAAN HUVITTUNEINA MYÖTÄMIELISIÄ TUONTI LADASTANI MERSUJEN RINNALLA
SUOSITTELIVAT KÄÄNTYMÄÄN KATSASTUSKONTTORIN PUOLEEN PARIINKIN SOITTELIN MUTTA KUN ESITTÄÄ VOINKO?SAAKO? NE INNOSTUU ETSIMÄÄN ESTEITÄ SAMALLA ANTAA NIILLE MAHIKSEN OLLA TÄRKEITÄ. PARAS TAITAA OLLA YLLÄTYS HYÖKKÄYS VIEDÄ SAMARA KONTTORILLE TULLIPAPERIT KOURASSA. KYLLÄ KAIKEN LAISIA KARTINAUTOJA PÖRISTÄÄ MÖNKIJÖIDEN JOUKOSSA EIKÄ NIILLE ESITETÄ DESIBELI VAATIMUKSIA KUTEN SAMARASTAKIN KYSELTIIN JNE JOS EI SAA REKISTERIIN SAA AVOAUTOSTA KÄTEVÄN PILKKI AUTON AURINKOISEEN SÄÄHÄN. KATSOKAA
http://WWW.LADA-SAMARA.DE JA SIELTÄ DAS CABRIO ON SE MESSEVÄ PELI RANTABULEVARDILLE.
Lähetetty: 13.3.2007 12:56
Kirjoittaja Pavlovits
Näkyipä tuolla Saksan Samara-sivulla meikäläisenkin auto ja koira. On siellä ainakin yksi muukin Suomen rekkareissa oleva Sammy.
Re: LISÄÄ AVO SAMARASTA
Lähetetty: 13.3.2007 14:33
Kirjoittaja ,_,/ukka
cabrio kirjoitti:KYSELIN EX KONELASTA VINKKEJÄ AVO SAMARASTA?
HUUSITKO sinne niinku tännekkin
cabrio kirjoitti:KYLLÄ KAIKEN LAISIA KARTINAUTOJA PÖRISTÄÄ MÖNKIJÖIDEN JOUKOSSA EIKÄ NIILLE ESITETÄ DESIBELI VAATIMUKSIA KUTEN SAMARASTAKIN KYSELTIIN JNE
Kyllähän noiden elämysautojen ja mönkijöiden pitää tyyppikatsastuksessa läpäistä myös melu ja saaste normit. Ei kai tuon suhteen oo samarassakaan ongelmia, kunhan näytät toteen että tekniikka on sama kuin katollisissakin malleissa.
,_,/ukka
Lähetetty: 13.3.2007 14:58
Kirjoittaja Samara87/88
^^niinhän sitä luulis. Vaan kun katastuskonttorilla ei päde logiikka eikä edes naisen logiikka, siellä on ihan omat lait, ja ne ei oo luonnonlait
Jos ne asian haluu tehä hankalasti eikä pieni ihminen oikeuksiaan tiedä, niin kyllä siinä itku tulee.
Lähetetty: 13.3.2007 17:28
Kirjoittaja hmaki
jimi kirjoitti:
Sillä ei ole mitään merkitystä tuleeko ajokki Eu-alueelta tai ulkopuolelta, esim. Saksassa poikkeusluvalla kilvissä oleva ajokkia ei välttämättä saa Suomessa kilpiin ilman Aken lupaa.
Mutta nykyään ei ole välttämättä mahdotonta kilvittää yksittäin tuotua uudempaa kuin -96 mallista EI-EU-tyyppihyväksyttyä autoa kunhan se vain täyttää
LIITE 6 sallimat poikkukset.
-Jimi-
vertaa Mitsubishi Lancer EVO III
Oli tajuttoman kallis homma, ku piti tehdä kaiken maailman päästö- ja melutestit VTT:llä. 1500 euroa testi. Kokonais hinnaksi tuli vuosimallista riippuen 4500-6000 euroa. Nykyään se ei enää onnistu, ku ei oo nelivetodynoa missään, joka olisi akreditoitu, mutta onneksi eräällä firmalla on nykyään sellaset laput jolla se onnistuu huomattavasti helpommin. Ja ollaan taas niin ulkona aiheesta.
Eli kannattaa varautua aikamoiseen testirumbaan. Mut toivottavasti onnistuu helpommalla.
Lähetetty: 13.3.2007 19:29
Kirjoittaja Lada-Jussi
mutta jos auto on tosissaan EU alueella sen vaatimukset täyttävänä myyty (ei poikkeuslupia) niin ei pitäisi montaa kansallista eroavaisuutta olla suomessa, täällähän orjallisesti noudatetaan kaikkia direktiivejä. esim ruotsalaisilla taitanee vieläkin olla omana varustevaatimuksena lampunpesurit kaikkiin autoihin?
Lähetetty: 13.3.2007 20:31
Kirjoittaja sergei 1200L

pirkkalan teollisuus tiellä.yhden pajan pihassa avo samara!! tai olla vielä kilvissä!! valkoinen.
olikohan osoite:teollisuustie 9. siinä on sellanen autokorjaamo..
pressulla peitetty osittain.
ja näytti tehdastekoiselta,komea peli.
Lähetetty: 27.4.2007 14:44
Kirjoittaja cabrio
KUTEN ARVATA SAATTOI AVO SAMARAN KILPIIN SAAMINEN EI OLLU LÄPIHUUTOJUTTU... POIKKEUSLUPA JA KUVIA KORIN VAHVISTUKSISTA.
NYT OIS TARVE SAADA VIERELLE KOVAKATTOINEN KOLMI OVINEN SAMARA ET VOIS VERTAILLA JA OTTAA VALOKUVIA VAHVISTUKSISTA
JOTEN JOS TURUSTA JOKU VOIS OLLA AVUKSI OMAN SAMARANSA KANSSA... 0400-299476
Lähetetty: 24.5.2007 21:46
Kirjoittaja Samara TIC
Ota hyvä mies se capslock pois päältä kun kirjoittelet....
Lähetetty: 25.5.2007 7:46
Kirjoittaja foma
cabrio kirjoitti:KUTEN ARVATA SAATTOI AVO SAMARAN KILPIIN SAAMINEN EI OLLU LÄPIHUUTOJUTTU... POIKKEUSLUPA JA KUVIA KORIN VAHVISTUKSISTA.
NYT OIS TARVE SAADA VIERELLE KOVAKATTOINEN KOLMI OVINEN SAMARA ET VOIS VERTAILLA JA OTTAA VALOKUVIA VAHVISTUKSISTA
JOTEN JOS TURUSTA JOKU VOIS OLLA AVUKSI OMAN SAMARANSA KANSSA... 0400-299476
3-ovinen samara löytyy ja on käytettävissä jos halut. Tosin olen 26.05-3.06 Helsingin suunnassa.
Lähetetty: 25.5.2007 11:21
Kirjoittaja Samara TIC
Pistäkääpäs mullekkin vaikka linkkiä mistä tuollaisen cabrioletin voipi tilailla jo sattuu vaikka innostumaan..
Innolla seuraan projektin saattamista tieliikenteeseen..