Sivu 1/1

1200:sen nokasta kuuluu kamala vinku.

Lähetetty: 29.12.2006 20:22
Kirjoittaja rollipeikko
Vinkuna kuuluu ulos selvästi. Vaimenee kun motti lämpenee. Taitaa olla nokkaketju tai hihna. Kuinka pitkään pystyy ajamaan ennen vakakaa vauriota? Onko korjaus vaikeaa suorittaa?

Lähetetty: 29.12.2006 20:29
Kirjoittaja AI
Saattaa olla laturin laakeri(t) mikä vinkuu. Ainakin omassa tekee sitä jonkin aikaa kylmänä. Ei ole jaksanut korjata... Tai sitten laturin hihna vaan on löysällä, se voi pitää melkoisen metelin luistaessaan.

Lähetetty: 29.12.2006 20:39
Kirjoittaja Kimmo86
Tai vesipumppu. Ota hihna pois ja pyörittele laturia ja vesipumppua käsin, tällöin risasta laakerista pitäisi kuulua ihan selvää jurinaa. Ei kannata kovin pitkään ajella, jos laakeri leikkaa kesken ajon kiinni niin matka tyssää siihen.

Lähetetty: 29.12.2006 20:50
Kirjoittaja Jokari
Mulla kitisi vesipumppu aika kovasti. Lopunviimein ääni oli hurjaa rousketta. Aivan tolkuttoman väljät laakerit, hihnapyörä liikkui sivuittain puoli senttiä.

Jälkikäteen hiffasin tuon äänen kuuluneen aina...ainakin 4000 km ajeltiin väljillä laakereilla :lol: