Sivu 1/1

Niva ei toimi kunnolla!

Lähetetty: 11.9.2006 9:56
Kirjoittaja Metsämies
Autaisitteko miestä mäessä. Ostin kesällä Nivan ja olen nyt laitellut sen metsästys kuntoon ja nyt se ei enää toimi kunnilla... Metsästyskin alkoi eilen :cry:
Vika:
Kiihdyttäessä varsinkin reippaasti niva rupeaa hyytymään, mutta kun laittaa tallan pohjaan niin meno paranee jonkun verran.
Tyhjäkäynillä kun painaa kaasua niin se miettii jonkun aikaa ja sitten vasta rupeaa nostamaan kierrokset.
Joskus toimii kunnolla..
Vielä pari kysymystä Nivasta
Mikä vipu on käsijarrukahvan takana?
Mistä löytyy ulosotto? En ole ulosottoa löytänyt, vaikka vaihekeppien takana lukee että voiman ulosotto..

Lähetetty: 11.9.2006 17:32
Kirjoittaja TOVERI NIVA
Käsijarrukahvan vieressä oleva vipu on voimanulosoton (PTO) käyttö- eli kytkentävipu.

Voimanulosotto on Nivoissa asennettu vaihdelaatikon pohjaan, sen tilalle sopii normaalin laatikon peltinen öljypohja ja joistain Nivoista niitä tosiaan on poisteltukin.

Lähetetty: 12.9.2006 15:07
Kirjoittaja nivailija
Voisiko ilmanputsari olla tukossa, kun noin hyytyy?

Lähetetty: 13.9.2006 8:09
Kirjoittaja Metsämies
Vasta vaihoin suodattimen, mutta pitee kattoo kumminkin.

Lähetetty: 13.9.2006 20:59
Kirjoittaja Patu925
Kaasarissa ylimääräisiä partikkeleita (paskaa)? Suuttimet tukossa / kiihdytyspumppu ei toimi kunnolla...

Lähetetty: 14.9.2006 9:07
Kirjoittaja Metsämies
Suutimet putsasin eilen ja kiihdytys pumppu toimii...
En tiedä mikä hemmetti siiinä on, kokeilin eilen eri tulpanjohdoilla ja virranjakajan kannella. Käretkin näyttäsi olevan hyvässä kunnossa..
Entinen omistaja on laittanut jonkun fiatin kaasarin tuohon, pitäsköhän ensi kerralla kun pistäydyn venäjällä niin tuoda uusi kaasari...

Lähetetty: 2.10.2006 13:46
Kirjoittaja Metsämies
Nyt toimii taas niva hyvin! Tosiaan kun on tuo Fiatin kaasari, niin siellä on muutamia ylimääräisiä letkuja ja yhdestä letkusta tuli pensaa ja kiristin sen niin loppu nivan ongelmat :D
Katsokaapa Nivailijat onko moottorilta tuleva ja lämppäriin menevä vesiletku rikki tai kulunut! Löytyy kaasarin takaa, semmonen pikku letku, mikä tekee 90 mutkan. Kaasupolkimen rauta pääsi hinkkaamaan ainakin itsellä kyseisen letkun rikki!