Sivu 1/1

Samaran vasen vilkku

Lähetetty: 17.1.2004 22:30
Kirjoittaja veikkohirvi
Tuli ensimmäinen sähkövika Samaraan vm-95 1500i. Kun laitoin vilkun vasemmalle, toimi ok. mutta kun painoin jarrupoljinta vilkku vasemmalle lakkasi aina toimimasta. KUn irrotin jalan jarrulta vilkku pelasi taas?
NO tutkin aikani maadoituksia ym. juttuja enkä löytänyt vikaa.
Sattui sitten olemaan kova pakkasyö, ja olin jättänyt käsijarrun päälle, ja oikeanpuoleinen takajarru oli jäätynyt jumiin. Aikani yritin ajamalla saada jarrua irrottamaan, mutta ei onnistunut. Sitten keksin lämmittää jarrurumpua hiustenkuivaajalla ja sehän auttoi.
Mutta ihme ja kumma samalla hävisi tämä vilkun vika?? Nyt toimii vilkut moitteettomasti. Osaisko joku sanoa tähän jotain? olisiko jollain ollut samaran vilkkujen kanssa ongelmia? :?:

Lähetetty: 17.1.2004 22:55
Kirjoittaja samarai
itsellä oli sama juttu oikean vilkun kanssa, mutta se loppui muistaakseni (monta vuotta sitten) kun vain paransin takavilkun polttimon kontaktia.

Ladan takavaloissa se ongelma piilee

Lähetetty: 22.1.2004 9:53
Kirjoittaja JouniS
Avaa se vasen takavalo paketti takaluukusta käsin, siellä on aika hepposet "kaapeloinnit", putsaa liitokset ja lisää (jos ei jo ole) maadotusjohto, vaikka itse lamppupaketin pultin alta. Pitäis auttaa, autto mulla. :wink: