Tekniikka

Entisen "Kokemuksia" -alueen epäaktiiviset viestiketjut on arkistoitu tänne.

Jos sinulla on omaan autoosi liittyvä viestiketju täällä alueella, korjaa otsikko vastaamaan http://ladakerho.fi/ladaboard/viewforum.php?f=50 alueen sääntöjä ja odota tai pyydä että ylläpito siirtää sen oikealle alueelle.
Alueen säännöt
Jos oma viestiketjusi on täällä, korjaa otsikko oikeaan muotoon ja odota että ylläpito siirtää sen oikealle alueelle.

Otsikoi muotoon: TEHTAAN MALLINUMERO - VUOSIMALLI - VAPAAEHTOINEN NIMI - VAPAAMUOTOINEN AUTON TILA (PROJEKTI/KÄYTTIS/YMS.)
kalerasi

Tekniikka

Viesti Kirjoittaja kalerasi »

Mikä on kun Lada 110 moottorin merkkivalo vilkkuu ja kone nykii. Ilmestyy ajoittain. Konelan miehet on huuli pyöreenä. Kaikenlaisia selityksiä on kuultu. Bosch vikakoodia ei ole, sen mukaan järjestelmä on kunnossa. Mutta kun auto ei ole!
Jos tiedät jotain...?

Edeltäkäsin kiittäen
Kalevi R
kalevi.rasila@saunalahti.fi
Viimeksi muokannut kalerasi, 22.10.2005 22:40. Yhteensä muokattu 2 kertaa.
Avatar
110HB
Viestit: 534
Liittynyt: 11.10.2004 11:08
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja 110HB »

Nythän tämä viesti tuli keskustelupalstalle
Avatar
Lada-Jussi
Viestit: 10249
Liittynyt: 24.9.2003 17:48
Paikkakunta: Janakkala

Viesti Kirjoittaja Lada-Jussi »

mun samara on nyt viime viikkoina tehnyt samaa eli nykäisee välillä voimakkaasti ja silloin myös CE-valo palaa. toi GM kun ei noita vilauksia jätä mihinkään vikamuistiin ei ole siitä apua. Bosch jättää niin paljon reilummin koodia että voisi kuvitella vian olevan sytytysjohtimissa, sitä epäilen omalta osaltanikin. eli jos tulpan johdoissa on kosketushäikkää, ei siitä jää vikakoodia, itellä löytyi myös selvää kosteutta yhden tulpanjohdon eristeen ja johdon välistä.

Tulpan johdothan on muutenkin kulutustavaraa, tuleevat jossain vaiheessa kuitenkin tiensä päähän. Nyt kun vaan jostain löytäisi tulpan johdot, Motonetista ei saanut ruisku-samaraan ainakaan, kaasutin malleissa ja 1700i:ssä on erillaiset johdot. Seuraavaksi alkaisin etsimään vikaa sytytyspuolista, mutta niistä kai Bosch jättää jo vikakoodiakin, GM ei.
Kuva "Suurin osa kalustosta on ulkotiloissa olosuhteiden pakosta, mutta se lohduttaa vähän kun kalusto huononee kuitenkin hitaammin kuin prässissä" (tai tuningissa)
Avatar
110HB
Viestit: 534
Liittynyt: 11.10.2004 11:08
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja 110HB »

Samaa teki mullakin ja tuola kokemuksia 110 on juttua...
Vastaa Viestiin