Kävin viime viikollajärvenpäässä Delta-Autossa hakemassa samaraani varaosia ja siinä odotellessani menin katselemaan vaihtoautoja. Silmiini osuikin mukavan näköinen ja ennenkaikkea mukavan hintainen Lada 110 vm-99. Mittarissakin oli lukemaa mukavat 68000 ja hinta 4900 e. Hetken sitä katselin ja kiertelin ja totesin hyväkuntoiseksi, mitä nyt muutama pieni kivenhakkaama ja pelkääjän puoleisen oven tiiviste oli repeytynyt. Myyjä tuli autoa kauppaamaan ja siinä sitten turistiin ja kyselin autosta ja 110:stä yleisesti ja niistä kuulluista vioisa (mm. keskuslukitus, sähköikkunat, jarrulevyt, lämmityslaite, starttimoottorin diodista onko asennettu). Joitain vikoja löytyi huoltohistoriasta koneelta, mutta ne olivat korjatut. Tarjosin vuoden -96 samaraani ja myyjä lupasi hyvittää siitä ruhtinaalliset 2500 e.
Kyseisestä 110:stä puuttui kuitenkin radio, ja myyjä lupasi siihen cd-soittimen asennuttaa samaan hintaan. Lisäksi vielä Delta-Auton 6/kk käyttöturva ja huolto jossa käydään auton tekniikka läpi. Päätimpä asiaa harkita.
Kävin uudelleen tällä viikolla, maanantaina, kysymässä onko tarjous vielä voimassa. Ja tottahan toki se oli, ja sovimme koeajon seuraavalle päivälle, eli tiistaille jotta saisin vaimonkin mukaan koeajolle.
Tiistaina saavuimme sovittuun kellonaikaan paikalle, mutta myyjä olikin jo lähtenyt kotiin. Kaupan naismyyjä kuitenkin oli avulias ja ystävällinen ja saimme auton hallista ulos ja pääsimme ajelulle. Ja hyvinhän se auto toimi ja kulkukin oli mitä nautittavinta ja kaikki toimi niinkuin pitikin, ainoastaan puhaltimen 1. asento ei toiminut. Ajelun jälkeen päätimme että tästä autostapa tulee meidän perheen uusi lada. ainoa vika oli tämän jälkeen että akku oli hallissa tyhjentynyt, eikä uudelleen pihaan tullessa jaksanut startata. Mutta ystävällinen naismyyjä lupasi sen laittaa lataukseen yön ajaksi. Naismyyjä soitti tarjouksen tehneelle myyjälle koska sopisi tulla kauppoja tekemään. Päiväksi sovittiin tämä päivä, eli keskiviikko ja ajaksi klo 16.00. kaikki oli hyvin. iloisina lähdimme ravintolaan syömään, vähän kuin juhlistaaksemme tulee autoa.
ja tänään tapahtunutta ei kykene pieni mieleni ymmärtämään. Ei mitenkään.
Saavuimme paikalle klo. 16.00 (ja ihan tasan

Akku oli lautauksessa ollut ja käynnistimme auton ja lähti suht mukavasti käyntiin mutta tyhjäkäynti oli hieman epävakaa ja sanoin myyjälle, että vähän epävakaa tyhjäkäynti. Silloin myyjä silmääkään räpäyttämättä otti erittäin tylynasenteen ja korotti ääntään ja melkein huusi "me ei täällä voida ruveta korjaamaan kaikkia vikoja, että eiköhän me unohdeta tämä koko kaupanteko!" ensin ollut uskoa kuulemaani, hetkeen en tiennyt mitä sanoa, kunnes ymmärsin että ei, täältä en osta mitään ja käänsin selkäni ja lähdin pois.
En ole koskaan, enkä missään saanut tämänkaltaista kohtelua asiakkaana ollessa. myyjä ei ole sovittuina aikoina paikalla, sitten odotutetaan ja sen päälle vielä hitsi ja sanotaan että unohdetaan kaupanteko!
Että sellaiset kokemukset Järvenpäästä. Myyjän nimi oli muuten Juha Seppälä. Jos järvenpäähän menette autoa ostamaan niin suosittelen miestä karttamaan.
Ja olipa muuten vihoviimeinen kerta kun kyseisessä liikkessä asioin, täytyy ruveta katselemaan Malmin tai Konalan suuntaan, koska uusi lada olisi silti mielessä.