Asiaa vaijereista

Takavetoiset Ladat: 2101-2107, myyty Suomessa vuosina 1971-1997
DavidB

Asiaa vaijereista

Viesti Kirjoittaja DavidB »

Lämmityslaitten vaijeri (kuuma/kylmä) luistaa paikaltaa, yritetty kiristää, ei auttanut sillä vaijerin kumipinta kulunut pois. Korjaantunee vaijerin vaihdolla.

Ajovalojen korkeudensäätö ohjaamosta. Molemmilta säätimiltä lähtee 1 vaijeri, toinen säädin pyörii aivan tyhjää, toista saa kääntää voimalla, jonka jälkeen säädin palautuu samaan kohtaan takaisin.. :?
Avatar
jta
Viestit: 4457
Liittynyt: 11.1.2004 22:08
Paikkakunta: Kempele
Viesti:

Re: Asiaa vaijereista

Viesti Kirjoittaja jta »

Hyvä rasvan poisto kuoreen ja liimallista kutistesukkaa siihen kuoren päälle jos ei uutta halua laittaa.

Ja ajovalojen korkeudensäätö toimii nesteellä. Nämä harvoin on kunnossa kun neste on jostain välistä karannu tai sitten tuo säädin jumii. Jotkut on onnistunu täyttään tuon järjestelmän uudelleen pienellä ruiskulla. Muistelisin myöskin että venäjänkävijöiden kautta näitä on uusia systeemejä saanu mutta en tiedä kannattaako nähdä vaivaa kun eivät ole tuon ikäisessä pakolliset. Olettaen että on kyse allekirjoituksen autosta. Mutta ei siellä kahta säädintä kabiinin puolella ole. Todennäköisesti toinen on mittariston valojen himmennin eli juurikin se joka "pyörii tyhjää" ja toinen on tämä korkeuden säätö.
Avatar
pressa
Viestit: 10609
Liittynyt: 25.9.2003 13:23
Paikkakunta: Seinäjoki

Re: Asiaa vaijereista

Viesti Kirjoittaja pressa »

Vaijerin lukituslevyyn kun kääntää kulmiin pienet terävät taitokset niin lukittuu vaijeriin eikä lusta. Toki hana kannattaa myös voidella, koska se yleensä jumittaa ja siksi vaijerin kuori yleensä lähtee luistamaan.
Avatar
jta
Viestit: 4457
Liittynyt: 11.1.2004 22:08
Paikkakunta: Kempele
Viesti:

Re: Asiaa vaijereista

Viesti Kirjoittaja jta »

Ja samalla kattoa ettei oo vaijerissa taitoksia. Ite ihmettelin vaijerin jähmeää toimintaa niin oli mutka tullu vaijeriin. Irtosi aina kiinnityksistään tuon takia. Liekkö joskus voimalla väännetty kun ollu hana jumissa.
DavidB

Re: Asiaa vaijereista

Viesti Kirjoittaja DavidB »

Olishan tuo korkeudensäätökin mukava saada toimimaan. Eli uudet letkut vaan missä on nesteet sisällä niin pelittää?
Avatar
jta
Viestit: 4457
Liittynyt: 11.1.2004 22:08
Paikkakunta: Kempele
Viesti:

Re: Asiaa vaijereista

Viesti Kirjoittaja jta »

Juu kokopaketin kun uusii niin pitäisi ainakin jonkin aikaa toimia.
Vastaa Viestiin