mistä saa vaihteistoon uusia rattaita/varaosia????

Kaikenlaista asiaa Ladan virittämisestä ulkoisesti ja sisäisesti.
panso69

mistä saa vaihteistoon uusia rattaita/varaosia????

Viesti Kirjoittaja panso69 »

kyseessä on 1200 lada vuosmallia varmaan 89.vm tarttis jostain saaha ehjät vakio rattaat tai jos mahdollista vakio lootaan vaihtaa suorakytkentä rataat ni semmoset :D lisäksi mistä suomen maasta löytyy kestäviä kytkin paketteja????

muisti katkos lada onki 1500 91.vm :D
Viimeksi muokannut panso69, 6.8.2011 16:06. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
E.P.
Viestit: 747
Liittynyt: 9.10.2010 16:28

Re: mistä saa vaihteistoon uusia rattaita/varaosia????

Viesti Kirjoittaja E.P. »

Suosittelisin ottamaan yhteyttä täällä palstalla nimimerkki "Naco":on. Häneltä ainakin itse sain hyvät vaihtoehdot vaihteiston kunnostamiseen.
Avatar
PöyhöinKuusaalt
Viestit: 7252
Liittynyt: 12.3.2007 0:05
Paikkakunta: MarkankyläKuusaa (KouvostoLiitto), KännykkätieKanervala

Re: mistä saa vaihteistoon uusia rattaita/varaosia????

Viesti Kirjoittaja PöyhöinKuusaalt »

On noita tullut tuotua täällä Pohjois-Karjalan suunnallakin. Eli minultakin voi kysellä. Tosin suorakytkentävehkeiden kanssa en voi auttaa. Viritys- ja ralliosia en tunne riittävästi.
Ottaa pataan kun Lataan
Mis Min Lapain?
Hasse

Re: mistä saa vaihteistoon uusia rattaita/varaosia????

Viesti Kirjoittaja Hasse »

Moposportilta löytyy 30% jäykempää asetelmaa ja cintteri levyjä.
Avatar
naco
Lada kerhon jäsen
Viestit: 217
Liittynyt: 28.11.2008 4:26
Paikkakunta: Tampere
Viesti:

Re: mistä saa vaihteistoon uusia rattaita/varaosia????

Viesti Kirjoittaja naco »

Suorakytkentälaatikot tehdään Virossa ja Unkarissa. Virolaisia lootia saan vain Venäläisten kautta tilattua ja hinta on aika suolainen (yli 1500€). Unkarista saa jopa 6-vaihteista suorakytkyä takavetoiseen. Hinnat 1300€ ylöspäin + tk.

Synkronoidut välitykset esim. historiikki autoihin 700-900€/setti, ja nää on sitten ne harmaat Togliattilaiset joissa tulee kaikki rattaat mukana uutta apuakselia myöden. Novgorodin valmisteet ei kuuleman mukaan kestä rallikäyttöä.


Aiheesta poiketen, tuli hommattua Venäjältä takomännät ihan mittatilaustyönä, otan Ikaalisiin mukaan näytille, asiasta kiinnostuneet nyppikööt hihasta.
Vastaa Viestiin