Sivu 1/1
Nivan moottori
Lähetetty: 13.6.2010 21:13
Kirjoittaja samuelsam
Miten on jos Nivaan laittaa 1200cc moottorin. Tuleeko ongelmia tehon tms. suhteen? Minkälaisia?
Re: Nivan moottori
Lähetetty: 13.6.2010 21:44
Kirjoittaja 1500i

Eikös sitä vaivaa voiman ja väännön puute muutenkin

Mitä hyötyä tuolla sitten haetaan?
Re: Nivan moottori
Lähetetty: 13.6.2010 21:45
Kirjoittaja Jokari
Peruslaiska maasturi muuttuu sen jälkeen ULTRAlaiskaksi...Nivan omapaino on yli 200 kg takavetoa suurempi ja siihen vielä päälle pyörimään jakoloota, yksi lisäperä ja isommat renkaat (ulkohalkaisija 10 cm isompi) niin se on siinä. Pelkästään voimansiirron häviöt on jo niin isot että jos koneessa on 60 hv (todellisuudessa selvästi alle) niin ei pyörille päädy juuri mitään??
Mielestäni edes ihkauusi Niva 81hv/128 Nm ei ollut mitenkään erityisen keveäliikkeinen, saati vääntävän oloinen...jopa omituisen laimean makuinen alakierroksilla, mielestäni piti antaa kierrosta aika pirusti edes kohtuulliseen liikkumiseen. Niin miten on 1200cc laita...hohhoijjaa.
Eihän maasturi harvemmin ole mikään raketti, eikä sille ole tarvekkaan, mutta joku minimitaso tehon/vääntävyyden suhteen on kyllä oltava.
Re: Nivan moottori
Lähetetty: 13.6.2010 22:09
Kirjoittaja samuelsam
Näin arvelinkin.
Tuollainen on myytävänä Virossa halvalla.
Jos siitä olisi ollut liikkumaan, niin olis voinut hakea.
En tiedä miksi siihen joku on 1200.n laittanut, mutta nyt ainakin haluaa siitä eroon!
Re: Nivan moottori
Lähetetty: 17.6.2010 20:39
Kirjoittaja Nonnis
No jos sen tarpeeksi halvalla saa niin ostaa siihen sitten isomman moottorin tilalle. Mutta Niva 1,2 koneella - aika pelottava ajatus.