Sivu 1/3
Pelastakaa Tuplalamppu!
Lähetetty: 2.4.2010 20:53
Kirjoittaja lada.h.s
Tänään kaverini bongasi Helsingissä varsin hylätyn oloisen 1600cc tuplalampun! Nyt Helsingin seudun harrastajat tässä on mahdollisuutenne!
Auto oli vironkilvissä. Tässä kuvia:
http://www.ladakerho.fi/ladagalleria/di ... 995&pos=12 ja
http://www.ladakerho.fi/ladagalleria/di ... 995&pos=13 ja
http://www.ladakerho.fi/ladagalleria/di ... 995&pos=14 .
Valitettavasti kuvan laatu on hieman heikohko. Mutta näiden kuvaaminen oli kaveriltani erittäin hieno teko!
Tämä auto sijaitsee Helsingin erään tuntemattoman venesäilytyssataman läheisyydessä.
Re: Pelastakaa Tuplalamppu!
Lähetetty: 2.4.2010 21:03
Kirjoittaja khj-582
Kuusankoskelle ja kirkkaakksi pelliksi torniossa...
Re: Pelastakaa Tuplalamppu!
Lähetetty: 2.4.2010 21:18
Kirjoittaja lada.h.s
khj-582 kirjoitti:Kuusankoskelle ja kirkkaakksi pelliksi torniossa...
Jaa vai niin.
Re: Pelastakaa Tuplalamppu!
Lähetetty: 2.4.2010 21:40
Kirjoittaja Jaska HKI
Auto on näköjään Helsingin Hernesaaressa eräään entisen Masa Yardsin 500m pitkän lohkohallin viereisellä kadulla.Tiedän sen koska olen ollut vierssä noin 10 vuotta töissä.
Re: Pelastakaa Tuplalamppu!
Lähetetty: 3.4.2010 0:02
Kirjoittaja Marko
Kannattaa katsastaa auton kunto.Myös Venäjältä on mahollisuus saaha 25v.vanhaa tuplalamppuu,ja voin sanoo,et siel on paljo hienoja yksilöitä.Kannattaa siis tarkistaa vanhan auton kulut myös Venäjältä.
Re: Pelastakaa Tuplalamppu!
Lähetetty: 3.4.2010 0:22
Kirjoittaja tinuri
khj-582 kirjoitti:Kuusankoskelle ja kirkkaakksi pelliksi torniossa...
+1
Tuon näköisiä yksilöitä voi kysellä vaikka paikallisilta purkaamoilta. Tietty jos on aikaa, rahaa, tupakkaa, kuperkeikkamehua, lehmänhermot yms. jota näihin projekteihin tarvitaan niin antaa palaa. Itse en viitsisi.
Re: Pelastakaa Tuplalamppu!
Lähetetty: 3.4.2010 2:01
Kirjoittaja jta
Pikaisesti katottuna niin ei tuossa niin älyttömästi työtä ole. On niitä huonommankin näköisiä autoja nähty mistä on tehty vielä täysiä pelejä.
Re: Pelastakaa Tuplalamppu!
Lähetetty: 3.4.2010 2:25
Kirjoittaja mush
Papereiden hommaaminen voi jo olla hieman työläämpää.
Re: Pelastakaa Tuplalamppu!
Lähetetty: 3.4.2010 9:06
Kirjoittaja lada.h.s
Kyllä papereiden hommaaminen voi olla hankalaa, se on totta. Tai jos tuota ei jaksaisi kunnostaa niin saisi siitä sentään hyviä varaosia.
En tiedä löytyykö näitä Suomen purkaamoista enää kovin paljon. Venäjältä noita löytyy aivan varmasti, ja voi löytyä halvallakin, mutta tässä olisi
sellaiselle joka ei jaksa/halua Venäjälle lähteä. Itselläni on kyllä ollut suunnitelmissa hakea 18 täytettyäni tuollainen käyttikseksi Venäjältä.
Re: Pelastakaa Tuplalamppu!
Lähetetty: 3.4.2010 11:00
Kirjoittaja punanenä
ei se paperihomma ole vaikeaa jos siitä ei tee sellaista. Rungon numero toisesta autosta helppo vaihtaa muiden peltitöiden yhteydessä ja uudet lukot ja avaimet ni se on siinä

Re: Pelastakaa Tuplalamppu!
Lähetetty: 3.4.2010 11:51
Kirjoittaja pvdriver
tinuri kirjoitti:Tuon näköisiä yksilöitä voi kysellä vaikka paikallisilta purkaamoilta. Tietty jos on aikaa, rahaa, tupakkaa, kuperkeikkamehua, lehmänhermot yms. jota näihin projekteihin tarvitaan niin antaa palaa. Itse en viitsisi.
^^samaa mieltä

Re: Pelastakaa Tuplalamppu!
Lähetetty: 3.4.2010 13:22
Kirjoittaja lada.h.s
pvdriver kirjoitti:Tuon näköisiä yksilöitä voi kysellä vaikka paikallisilta purkaamoilta. Tietty jos on aikaa, rahaa, tupakkaa, kuperkeikkamehua, lehmänhermot yms. jota näihin projekteihin tarvitaan niin antaa palaa. Itse en viitsisi.
Noita kaikkia kyllä ainakin minulta tarvittaessa löytyy.
Re: Pelastakaa Tuplalamppu!
Lähetetty: 3.4.2010 14:25
Kirjoittaja pvdriver
no pelasta sitten se tuplalamppu, tarvi sitten harmitella ku noita ei liikenteessä näy eikä tarvi hakee rajantakaakaan semmostii ajoautoksi...
Re: Pelastakaa Tuplalamppu!
Lähetetty: 3.4.2010 14:54
Kirjoittaja lada.h.s
pvdriver kirjoitti:no pelasta sitten se tuplalamppu
Pelastaisinkin, jos olisi tilaa pitää.
Re: Pelastakaa Tuplalamppu!
Lähetetty: 4.4.2010 10:55
Kirjoittaja PöyhöinKuusaalt
Miten te meinaatteen pelastaa jokun toisen omistaman auton? Näyttää vieläpä olla vierasmaalaisissa kilvissä.
Kertokaas todellakin miten pelastellaan jonkun muun autoja? Kuulostaa aika hurjalta. Tämä vielä on melkoisen uutta tuotantoa, joten...
Muistakaa nyt ainakin, että minä en toivo kenenkään Teistä tulevan pelastamaan yhtään minun autoani. Varsinkaan Tuplalamppu 1600 LETUKKA -harvinaisuutta.