vappuajelu loppui lyhyeen

Entisen "Kokemuksia" -alueen epäaktiiviset viestiketjut on arkistoitu tänne.

Jos sinulla on omaan autoosi liittyvä viestiketju täällä alueella, korjaa otsikko vastaamaan http://ladakerho.fi/ladaboard/viewforum.php?f=50 alueen sääntöjä ja odota tai pyydä että ylläpito siirtää sen oikealle alueelle.
Alueen säännöt
Jos oma viestiketjusi on täällä, korjaa otsikko oikeaan muotoon ja odota että ylläpito siirtää sen oikealle alueelle.

Otsikoi muotoon: TEHTAAN MALLINUMERO - VUOSIMALLI - VAPAAEHTOINEN NIMI - VAPAAMUOTOINEN AUTON TILA (PROJEKTI/KÄYTTIS/YMS.)
112

vappuajelu loppui lyhyeen

Viesti Kirjoittaja 112 »

ajelimme ladallamme vappupäpvänä kun kesken ajon kytkinvaijeri meni poikki ja matka loppuisiihen hinuri vei autovn deltan pihaan odottelemaan maanantaita taas tulee kallislasku, taksikyyti oisi tullut halvemmaksi
autoni on lada110 hb 16v vm 2001 51000 km mittarissa olisiko vaijerissa valmistusvika kun näin äkkiä katkesi ?
ladamaster
Viestit: 1384
Liittynyt: 23.9.2003 20:41
Paikkakunta: Tervakoski / Janakkala

Viesti Kirjoittaja ladamaster »

Koetapas vedota lain siihen kohtaan, että valmistaja on vastuussa tavaranvalmistusvioista; vaikkakin takuu on mennyt umpeen. Takuu on valmistajan lupaus korjaamisesta. Laki on takuuta "voimakkaampi". Lain mukaan valmistaja vastaa kaikista valmistuvian kuluista; tässä tapauksessa myös hinauksesta.

Kytkinvaijeri on sellainen osa; mielestäni, että ei tuon ikäisessä ja noinkin vähän ajetussa autossa sen pitäisi katketa ilman valmistusvirhettä. Niinkin asia on, jos asian esille näin otat, sinut todennäköisesti nauretaan ulos liikkeestä.

Vaijeri sinänsä on varsin helppo vaihtaa 110:ssä. On melko hyvin esillä vaihdelaatikon yläpuolella.
430 000 km Ladailua tuota autoilua jalointa
vazili 2107
Viestit: 150
Liittynyt: 3.10.2003 23:31
Paikkakunta: tampere

kytkinveijari.

Viesti Kirjoittaja vazili 2107 »

Tjooh, no olen joskus vaihtanut 37tkm ajetusta SEAT Ibizasta päästään
murtuneen kytkinvaijerin , että ei se näemmä VAG-konserninkaan tuotteil-
la laatu aína täydellistä ole :? No , noitten tuetteiden merkkiorganisaatiot
eivät tietenkään näistä asioista meteliä pidä eikä taida kuulua Laakkosel-
lakaan takuun piiriin. :roll:
112

Viesti Kirjoittaja 112 »

kiitos Ladamasterille hyvistä neuvoista ne ovat aina tervetulleita !
Sateenkaari

Viesti Kirjoittaja Sateenkaari »

Niin se katkes meidänkin vappuajelu alatukivarren katkettua, ja myös hinausautolla=250€
Vastaa Viestiin