Sivu 1/6
Ruostesuojauksesta
Lähetetty: 1.7.2006 8:33
Kirjoittaja ,_,/ukka
Vähän kokemusta itse tehdystä ruostesuojauksesta. Ostin Ladani pari vuotta sitten. Silloin hiekkapuhalsin helmapelleistä kaikki ruostepilkut. Päälle vedin pensselillä rostex-pohjamaalin ja tämän päälle ruiskulla kivenisku massan. Koteloiden sisään laitoin kotelosuojan.
Hyvin on ruosteet pysyneet loitolla. Nyt suoritin tarkistuksen ja uusinta käsittelyn. Massaus ei ollut irronnut mistään muualta kuin takana olevien tunkin korvakoiden etu reunoilta. Samalla kun hiekkapuhalsin ne, puhaltelin kaikki epäilyttävän näköiset kohdat helmoista pelti pinnalle, ei ruostumista, eli olisi mennyt toisetkin kaksi vuotta.
Tuon kahden vuoden aikana Ladan mittariin kertynyt reilu 10tkm, pesty kahdesti ja säilytetty taivasalla, sorapihalla.
,_,/ukka
Lähetetty: 1.7.2006 12:05
Kirjoittaja Kimmo86
Kuulostaa varsin järkevältä. Itsellä on ollut tapana vedellä ensin teräsharjalla irtolika/ ruoste pois ja sitten kotelosuojaa päälle, joihinkin kohtiin myös massaa. Kestää kyllä aikansa, mutta tuleehan se ruoste sieltä ajan myötä taas läpi. Hiekkapuhallus olis tietysti kova juttu, mutta itsellä ei ole vehkeitä enkä viitsi viedä mihinkään liikkeeseen laitettavaksi.. Kunnon käsittely tekisi kyllä hyvää tuon asteekin pohjalle, pintaruoste on jo ehtinyt iskemään mutta ei ole vielä mätä.
Lähetetty: 1.7.2006 20:36
Kirjoittaja ,_,/ukka
Kimmo86 kirjoitti: Hiekkapuhallus olis tietysti kova juttu, mutta itsellä ei ole vehkeitä enkä viitsi viedä mihinkään liikkeeseen laitettavaksi..
Ei mullakaan kunnon puhallus vehkeitä ole. Puhallus pistoolina sellainen 20Euron säkistä imevä laite. Kompressori on kyllä kunnollinen, paine tuotto n.490L/min(imutuotto 690L/min). Hieman pienemmälläkin selviää, jos on iso säiliö, sillä tuokaan ei käy ihan koko aikaa kun liipasinta painaa.
Ei noilla isoja pintoja vihtis puhaltaa, mutta juuri tuollaisten pienten ruostekorjausten paikkailuun lyömätön apu.
,_,/ukka
Lähetetty: 2.7.2006 23:09
Kirjoittaja Jokari
Minäkin vetäsin keväällä viime syksynä helmat rälläkällä niin puhtaaksi kuin pystyin ja päälle sudin ferrexiä ja monta kerrosta kiveniskumassaa. No ei se nyt ihan putkeen mennyt kuin sieltä täältä kukkii, varsinkin vasen helma joka on joskus vaihdettu ja pohjatyöt on kyllä tehty päin sitä itseään. Pystysaumat varsinkin ovat aika paskan näköset. Alkuperäinen oikeanpuoleinen orkkishelma on kyllä hyvässä kunnossa, tosin siinäkin on pari täplää. Nyt jos jaksaisi vielä puhdistella vähän lisää niin ehkäpä sillä hieman saisi lisäaikaa.
Pohjakin tuli aikanaan pestyä ihan vedellä ja sinne upotin muutaman purkillisen Dinitrolin ML:ää. Ihan hyvässä kuosissa on pohja vieläkin, pitänee vielä suihkutella lisää.
Kuskinpuolen ovet on sisäpuolelta aika surkeassa jamassa, tosin läpi ei ole vielä mistään. Siinä kunnossa tosin että ei paljoa muu kuin miggi auta.
Kokonaisuudessa tuo alkaa kyllä siihen malliin ruostumaan jokapaikasta että on ihan turha sen kummempia tehdä. Lataa olen kyllä pessyt varmaan 2-4 keskivertoladailijan edestä. Mutta ei tuo vielä ihan hetkeen mikään mätäkasa silti ole

Lähetetty: 3.7.2006 1:25
Kirjoittaja samarai
mä olen ton Samaran helmoihin aina vuoden välein vetänyt pelkän mustan ferrexin (musta autokin, niin ei paljon erotu). Pyörivällä teräsharjalaikalla puhtaaksi ja värit pintaan. Ajattelelin että jos alkaa ton massan läpi kukkimaan niin on vaikeampi putsata, niin en ole sitä laittanut.
Itsellä on kanssa toi säkistä imevä puhallin (biltema) -sitten on myös sellainen missä on pieni pussi jonne puhallettava hiekka juoksee takaisin(biltema,omat suukappaleet) ja kompura löytyy mallia "Lukasenka" - Virosta joskus aikoja sitten halvalla ostettu Valko-Venäjällä valmistettu kompura- painetuotto oli muistaakseni 550L ja imu 750L 4kW erillismoottorilla. Hyvin on ilma kaikkiin vehkeisiin riittänyt.

Lähetetty: 3.7.2006 5:21
Kirjoittaja ,_,/ukka
Jokari kirjoitti: No ei se nyt ihan putkeen mennyt kuin sieltä täältä kukkii, varsinkin vasen helma joka on joskus vaihdettu ja pohjatyöt on kyllä tehty päin sitä itseään. Pystysaumat varsinkin ovat aika paskan näköset. Alkuperäinen oikeanpuoleinen orkkishelma on kyllä hyvässä kunnossa, tosin siinäkin on pari täplää.
Tuompa takia mielellään yrittäisi varjella niitä alkuperäisiä peltejä. Kunnon paikan tekeminen on lähes mahdoton tehtävä. Ja sen oon päättäny, että hitsattua autoa en enää osta
Jokari kirjoitti:
Pohjakin tuli aikanaan pestyä ihan vedellä ja sinne upotin muutaman purkillisen Dinitrolin ML:ää. Ihan hyvässä kuosissa on pohja vieläkin, pitänee vielä suihkutella lisää.
Pohjalle ei ole tarvinnut vielä tehdä mitään. Paitsi 20cm kaistaleelta helmojen vierestä oli nytkin kivenisku massa sen verran kulunut, että sininen maali paistoi läpi. Teräsharjalla puhtaaksi ja uudet päälle.
Jokari kirjoitti:Kuskinpuolen ovet on sisäpuolelta aika surkeassa jamassa, tosin läpi ei ole vielä mistään. Siinä kunnossa tosin että ei paljoa muu kuin miggi auta.
Tuossa on kai joskus ruostesuojettu nuo ovetkin sisäpuolelta. Mutta ikkuna tiivisteet irvistelee sen verran, että on likavettä kuitenkin sinne pääsyt ja pikku hiljaa alkaa ruostetta näkymään siellä täällä. Aika mahdoton tehtävä pysäyttää, jos se oven pohjasauma alkaa ruostumaan
Jokari kirjoitti:Kokonaisuudessa tuo alkaa kyllä siihen malliin ruostumaan jokapaikasta että on ihan turha sen kummempia tehdä. Lataa olen kyllä pessyt varmaan 2-4 keskivertoladailijan edestä. Mutta ei tuo vielä ihan hetkeen mikään mätäkasa silti ole

Pintapellit kyllä kukkii ku pottu, mutta ei oo ruostepaikat kahdessa vuodessa miksikään muuttuneet, niin olkoot...
,_,/ukka
Lähetetty: 3.7.2006 11:41
Kirjoittaja Nonnis
Mä kävin äsken orkkisklassikon helmojen kimppuun eikä hyvältä näytä. Alareuna ja pystysaumat on aika kaameassa kunnossa. Kuinka pitkälti noissa saumakohdissa muuten on pellit limikkäin? Päällimmäinen pelti meni meinaan ihan tinapaperiksi kun vähän rouheemmin raapaisin tavallisella hiomalaikalla. Karvalaikat on hyviä, mutta pirun kalliita ja kuluvat hirveetä kyytiä.
Ruoste on siis näemmä päässyt jo liian syvään, että uskaltaisi kaikkea putsata. Eikä helmapeltejä huvita vaihtaakaan. En sitten tiedä olisiko mistään bilteman rust stopperista mitään apua. Voi kai sitäkin koittaa jos toinen vaihtoehto on peltien vaihto tai helman muodostaminen kitistä

. Tai miksei laittaisi kitti? Ei kai sitä kielletty ole?
Harmittaa kun tätä ei kerenny hoitaan viime kesänä, tilanne oli varmasti parempi

.
Oikeastaan autoissa kannattaisi jo uutena nostaa massaraja oven alareunoihin asti. Orkkisklassikon pohja on hyvin massattu eikä sillä puolella ole mitään ruosteongelmaa.
Lähetetty: 3.7.2006 18:26
Kirjoittaja ,_,/ukka
Eiköhän ne noin 1cm ole päällekkäin, veikkaan? Nuo pystysaumojen kohdat on kyllä aika helppo paikatakkin. Leikkaa haperon kohdalle aukon, tekee pellistä aukon kokoisen paikan ja hitsaa kiinni. Sisäpuolelle kotelosuojaa. Päältä saumat tasaiseksi, kunnon pohjat+pakkelit+maalit+massat. Alasauman tekeminen taas...

Siinä kun on kai kolme peltiä päällekkäin: auton pohja, helmakotelon sisäreunapelti ja ulkohelmapelti. Jonkun jos jättää korjausvaiheessa kiinnittämättä, niin eipä ole vähäisestäkään korijäykkyydestä tietoakaan.
Ei kai ne ruostestopperit enää mitää voi jos ei peltiäkään ole? Noista ei ole oikeasti kokemusta. Hiekkapuhallus on siitä hyvä, että se ei juurikaan ohenna peltiä, kuten hiominen tekee. Jos taas maalin/massan alle jättää vähnkään ruosetta, niin parempi ku ei tee yhtään mitään, siellä se vasta muhii.
Eturoiskesuojat on paras suoja helmoille. Kiveniskumassaus pitää uusia aika tihesäti jos ei roiskesuojia ole. Pohja on yleensäkkin hyvä(oli jopa noissa mun tojotissa) kun ei sinne kivet hakkaa, paitsi jos jalkatilat lainehtii vettä, niin alkaapa se pohjakin sitten muhia sisältäpäin.
,_,/ukka
Lähetetty: 3.7.2006 20:08
Kirjoittaja Nonnis
No ei siis tilanne ihan se ole etteikö peltiä lainkaan olisi. Paikoitellen vaan väkisin jää sellaista tummemman harmaata kuoppaa kun loputtomiin ei uskalla hioa. Hiekkapuhalluslaitteita ei ole.
Lähetetty: 3.7.2006 21:17
Kirjoittaja jta
Suosittelen noita teräsharja laikkoja käytettäväksi tuossa ruosteen poistossa. Sekään kun ei peltiä liiemmin syö. Ja ruoste lähtee tehokkaasti. Suhteellisen kalliitahan nuo on mutta kyllä ne kestääkin tovin aikaa.
Tuli nyt hommattua tuo bilteman säkistä imevä hiekkapuhallin. Ainakin pappa tunturin lokasuojista lähtee maalit massat ja ruosteet että ihan pölinä käy. Kompura vain huutaa koko ajan. Saas nähä millon ylikuumuu näillä helteillä.
Pitäis alkaa kohta vielä tuota auton pohjaa taas kerran hitsaileen. Yllättäin siitä helman alta se kapea pohjassa oleva pelti on ihan mätä.
Lähetetty: 4.7.2006 0:03
Kirjoittaja samarai
joo mulla oli kanssa "yllättäen" tosta Samarasta sama pelti siitä etummaisen tunkin nostokorvan kohdalta mätä. Tuli jo hitsattua uutta tilalle ja opittua taas samalla uusia tanssiaskelia

Ei kiva homma toi ylöspäin hitsaaminen.
Lähetetty: 4.7.2006 7:27
Kirjoittaja ,_,/ukka
samarai kirjoitti: Ei kiva homma toi ylöspäin hitsaaminen.
Sanovat että on helppoa ku kattoon pas*antaminen. Tiedä häntä, en oo kokeillut, mutta tuo hitsaaminen on ikävää.
,_,/ukka
Lähetetty: 4.7.2006 7:33
Kirjoittaja ,_,/ukka
jta kirjoitti:Suosittelen noita teräsharja laikkoja käytettäväksi tuossa ruosteen poistossa. Sekään kun ei peltiä liiemmin syö. Ja ruoste lähtee tehokkaasti. Suhteellisen kalliitahan nuo on mutta kyllä ne kestääkin tovin aikaa.
Juu, kestäviä ovat. Kestävät pidempään kuin sen kulmahiomakoneen laakerit jossa sitä käytetään

Lisäksi ei mahdu kovinkaan pieneen koloon, eikä ruosteet lähde jos on pahoja syöpymiä tai haluaa puhdistaa hitsisauman ennen maalausta.
Paras vaihtoehto kuitenkin hiekkapuhalluksen jälkeen. Nillä porakoneeseen tulevilla ei tee mitään...
,_,/ukka
Lähetetty: 4.7.2006 7:36
Kirjoittaja ,_,/ukka
jta kirjoitti:
Tuli nyt hommattua tuo bilteman säkistä imevä hiekkapuhallin. Ainakin pappa tunturin lokasuojista lähtee maalit massat ja ruosteet että ihan pölinä käy. Kompura vain huutaa koko ajan.
Minkä kokoinen kompura/säiliö?
,_,/ukka
Lähetetty: 4.7.2006 8:56
Kirjoittaja Nonnis
^^Motonetissa ei ainakaan ollut kuin porakoneeseen kiinnitettäviä teräsharjalaikkoja.